Czego nie należy robić prowadząc firmę?

Czego nie należy robić prowadząc firmę?

29 września, 2021 0 przez Redakcja

Prowadzenie firmy jest dosyć trudną drogą zawodową. Okazuje się, że nie każdy sprawdza się na tym polu ale są też osoby, które ponoszą porażkę przy pierwszej firmie a za jakiś czas, otwierają następną i radzą sobie już dużo lepiej. Poniżej przedstawiamy kilka typowych błędów, jakich nie należy popełniać w czasie prowadzenia firmy.

Nieuczciwa konkurencja

Na polskim rynku produktów i usług panuje obecnie duży tłok. Nowej firmie nie jest łatwo przebić się wśród setek konkurencyjnych ofert, które pochodzą od firm posiadających już stałych klientów. Ta okoliczność sprawia, że niektórzy próbują podążać drogami na skróty. Chodzi tu oczywiście o stosowanie nieuczciwych zasad konkurencji. Przykładem może być wystawianie fikcyjnych negatywnych opinii w Internecie o firmie konkurencyjnej. Inni próbują rozpowszechniać w otoczeniu nieprawdziwe informacje na temat konkurencji. Zdarza się to szczególnie często w przypadku salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Tymczasem warto sobie zdać sprawę, że nie jest to dobra droga i takie działania wcześniej czy później się zemszczą. Ponadto należy pamiętać, że szkalowanie innych i rozpowszechnianie nieprawdy jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Niepłacenie podatków i niedopełnianie formalności

Początkowe miesiące działania firmy to czas kiedy firma z reguły jeszcze nie zarabia a niekiedy nawet ponosi straty. Wielu przedsiębiorców już wtedy zaprzestaje płacenia podatków i składek ZUS. W ich mniemaniu ważniejsze jest zostawienie sobie pieniędzy na towar niż płacenie zobowiązań. Równie często zdarza się, że przedsiębiorcy którzy cierpią na brak czasu skupiają się tylko na tych działaniach, które przynoszą im pieniądze. W związku z tym, nie wypełniają na czas ewidencji sprzedaży czy nie wykonują przelewów podatkowych oraz innych zobowiązań związanych z działaniem firmy. Nie warto już na wstępie wyrabiać sobie takich złych nawyków bo później trudno będzie się ich pozbyć. Poza tym każdy przedsiębiorca, musi pogodzić się z tym, że formalności urzędowe oraz podatki są nierozerwalnie związane z posiadaniem biznesu.

Firma ma zarabiać

Problemem wielu początkujących przedsiębiorców jest niewłaściwe wycenianie swojej pracy. Bardzo często na początku ustalają oni przesadnie niskie stawki, bo obawiają się, że w ogóle nie będą mieć klientów. Tymczasem jest to droga donikąd, bo klienci nie doceniają produktów i usług, które są zbyt tanie. Dużym błędem jest także świadczenie usług znacznie poniżej normalnej ceny lub zupełnie za darmo osobom znajomym. Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą to wykorzystywać i może z tego powstać niemiły zwyczaj. Każdy przedsiębiorca powinien znać wartość swojej pracy i na odpowiednim poziomie wyceniać towary i usługi bo przecież założył firmę, po to aby ona zarabiała.