Jak otworzyć własną działalność gospodarczą?

Jak otworzyć własną działalność gospodarczą?

22 września, 2021 0 przez Redakcja

Masz pomysł na biznes, który jednocześnie jest Twoją pasją? Wiesz, co chcesz robić w życiu i uparcie do tego dążysz? Twoim marzeniem od zawsze jest otworzenie własnej działalności gospodarczej? Oto krótki poradnik, jak to zrobić.

Na samym początku należy złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – tradycyjnie – udając się do urzędu gminy lub przez Internet. Aby tego dokonać, należy we wniosku umieścić:

– adres

– numer identyfikacji podatkowej (NIP)

– PESEL

– kod działalności, ustalony dla każdego typu działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności

– adres mailowy i/lub numer telefonu

– rodzaj opodatkowania

– datę rozpoczęcia działalności

– dane rachunków bankowych

Po złożeniu takiego wniosku można już zacząć pracować.

To takie proste? Nie do końca

Należy wybrać odpowiednią dla siebie formę opodatkowania, z czterech dostępnych dla początkującego przedsiębiorcy, a są to:

– opodatkowanie na zasadach ogólnych (17% lub 23%)

– opodatkowanie na zasadzie liniowej (19%), w przypadku przekroczenia rocznego limitu dochodu nadal rozliczamy się na tych samych zasadach

– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, tutaj nie można odliczać kosztów uzyskania przychodów

– karta podatkowa, jeśli osoba nie korzysta z usług innych firm

Następnie należy dokonać rejestracji do ZUS za pomocą formularza ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Młody przedsiębiorca ma prawo skorzystać z ulgi, polegającej na zwolnieniu z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

Po rejestracji do ZUS nadchodzi czas na rejestrację do VAT. W tym celu należy złożyć deklarację VAT-R, która pozwala zdecydować, czy właściciel przedsiębiorstwa deklaruje się do bycia czynnym podatnikiem VAT.

Zalety prowadzenia własnej działalności i obowiązki z tym związane

Do rozliczania się w imieniu przedsiębiorstwa warto założyć osobne konto w banku. Mimo, że nie ma takiego obowiązku, znacznie ułatwi to wiele spraw. Poza decydowaniem, czy potrzebujesz osobnego konta bankowego do rozliczania się jako firma, możesz także zadecydować, czy potrzebujesz pieczątki. Mimo mylnego przekonania, nie jest to prawnym obowiązkiem. Trzecią, zdecydowanie największą zaletą jest możliwość pracy zdalnie – czyli z własnego domu. Jeśli przedsiębiorca jest sobie sterem, żeglarzem i okrętem, czyli nie zatrudnia pracowników – nie podlega kontroli PIP.

Do obowiązkowych rzeczy należą jedynie numer REGON oraz NIP. Sprawa z NIP jest o tyle prosta, że jest on taki sam, jak numer właściciela przedsiębiorstwa. Numer REGON natomiast nadaje GUS po uzyskaniu wpisu do CEIDG w ciągu siedmiu dni.