Jak rozmawiać z szefem o podwyżce?

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce?

21 września, 2022 0 przez zen zen

W idealnym świecie zostałybyśmy pewnie docenione za naszą pracę bez konieczności dopominania się o finansową nagrodę i podwyżkę. Jednak w dzisiejszych czasach same musimy wyartykułować nasze osiągnięcia i należycie je wycenić, aby w uprzejmy sposób otrzymać podwyżkę obecnej pensji. Jeżeli czujesz, że zasługujesz na wyższe wynagrodzenie ze względu na twoje dotychczasowe osiągnięcia jak najbardziej powinnaś postarać się o podwyżkę.

Poniżej znajdziesz wskazówki jak napisać formalny wniosek o podwyżkę wraz z ważnymi kwestiami, które powinny być poruszone a o których często zapominamy oraz propozycje treści listu, którym możesz dostosować do swoich potrzeb.

Zachowaj formalny styl

Zacznij list od odpowiedniego zaadresowania go. W lewym górnym rogu umieść swoje imię i nazwisko oraz obecne stanowisko. W prawym górnym rogu jest miejsce na datę, miejscowość oraz poniżej imię i nazwisko osoby decyzyjnej, jej stanowisko i nazwę firmy z ewentualnym adresem siedziby. Formalny styl listu pomoże ci zachować powagę sytuacji jak i będzie świadczył o twoim profesjonalizmie.

Nie zapomnij o oczywistych szczegółach

Nie wszyscy przełożeni pamiętają o latach doświadczenia, wysokości obecnej wypłaty czy osiągnieciach danego pracownika. Dlatego warto wspomnieć o tych podstawowych informacjach: jak twój staż pracy w firmie, stanowisko czy wysokość twoich zarobków, aby przedstawić ogólny zarys twojej obecnej sytuacji. Częstym błędem, jaki się pojawia w sposobie komunikacji jest założenie, że druga osoba w danym momencie posiada ten sam poziom wiedzy i informacji co my. Nie jest to jednak zawsze tak oczywiste i w związku z tym bezpieczniej jest powtórzyć oczywiste informacje, w celu upewnienia się, że odbiorca posiada ten sam zasób informacje co my, w których oparciu będzie toczyć się cala rozmowa.

Opieraj się głownie na twoich indywidualnych osiągnięciach

Argumentowanie prośby o podwyżkę w kontekście rosnących cen mieszkań czy ceny paliwa jest niewystarczającym i co więcej raczej niewłaściwym podejściem do sprawy. Argumenty takie mogą zostać łatwo odrzucone. Jednak przedstawienie swoich indywidualnych osiągnieć w rzeczowy sposób i opisanie wkładu, jaki wniosłaś do firmy, powinno ułatwić adresatowi podjęcie pozytywnej decyzji.

Przedstaw dowody liczbowe

W treści listu zalecane jest przedstawić liczbowo twój wkład w organizację, jako niepodważalny dowód. Jeżeli posiadasz liczbowe dane albo jesteś w stanie sama określić w jakim stopniu twoje działania wpłynęły na sukces organizacji w danym okresie czasu, nie wahaj się i je wylistuj. Informacje te wspierają twoją prośbę, która opiera się na niepodważalnych faktach.

Wypisz dodatkowe obowiązki

Oprócz swoich osiągnięć możesz również napisać o wzroście ilości wykonywanych zadań i obowiązków oraz odpowiedzialności, jeżeli jest taki stan rzeczy. W ten sposób wyrażasz wzrost ilości zadań do wykonania i przyrostu pracy w stosunku do niezmiennego poziomu wynagrodzenia.

Otwórz się na negocjacje

Gdy wyczerpiesz już wszystkie możliwe argumenty, przygotuj się do rozmowy o podwyżce. Oczywiście zakładamy, że decyzja po otrzymaniu oficjalnego listu przez twojego przełożonego będzie pozytywna i jedyna kwestia, jaka pozostanie do omówienia to wysokość podwyżki. Jednak w trakcie rozmowy powinnaś być również gotowa na opcje otrzymania negatywnej decyzji. W tym scenariuszu pomyśl o dodatkowych benefitach, jakie możesz spróbować wynegocjować. Przykładowo być może ci zależy na:
dodatkowych szkoleniach,
służbowym samochodzie,
telefonie,
komputerze,
możliwości pracy z domu jeden dzień w tygodniu,
projekcie, w który chciałabyś się zaangażować.

Korzyść np. sfinansowanego szkolenia jest obustronna. Firma zyska twoją wiedzę, którą możesz się podzielić z innymi (np. przeszkolić pracowników) lub dzięki pozyskanym informacjom wdrożyć nowe rozwiązania w firmie, a ty sama będziesz miała wartościową wiedzę i certyfikat, który przyda Ci się w przyszłości w ewentualnym poszukiwaniu nowej pracy. Co więcej, na branżowych szkoleniach możesz poznać ciekawych ludzi, z którymi kontakt może przynieść korzyści w postaci pozyskiwania klientów czy zdobyciu informacji o ciekawych projektach czy nowych miejscach pracy dla Ciebie.

Ustal datę kolejnego spotkania

Jeżeli twój wniosek o podwyższenie pensji spotka się z odmową, poproś osobę decyzyjną o dokładne uzasadnienie swojej decyzji, wraz z wyraźnym wskazaniem warunków, po których spełnieniu będzie możliwe otrzymanie podwyżki. Ustalenie listy zadań i celów, jaki i terminu powinno pomóc przedstawić ewentualne dowody spełnienia tych warunków w niedalekiej przyszłości i przystąpić jeszcze raz do negocjacji z wzmocnioną pozycją, na podstawie wcześniejszych ustaleń.

Nie boj się spróbować i zachowaj pozytywne nastawienie

Pamiętaj firmy nie rozdają pieniędzy za darmo w związku z tym ten niekoniecznie doceniają wszystkich pracowników należytą liczbą finansową. Jednak z pewnością większość z firm chce zatrzymać wartościowych pracowników i utrzymać ich przy sobie. Nie boj się, więc wykazać i udokumentować swoich osiągnieć i poprosić o należytą podwyżkę twojej pensji w miły sposób. Daj szansę przełożonemu na odniesienie się do twojej prośby i bądź otwarta na dyskusję Twoje zwycięstwo będzie lepiej smakować jeżeli osiągniesz swój cel w uprzejmy i rzeczowy sposób aniżeli gdybyś stanowczo żądała podwyżki czy groziła odejściem. Pamiętaj, że po tym spotkaniu wrócisz do codziennych obowiązków i swojej pracy, w której współpraca z innymi w oparciu o dobre relacje tylko ułatwi ci wykonywanie twoich zadań.

Co najważniejsze, nie zważając na wynik negocjacji pokażesz się, jako wartościowy pracownik, który rzeczowo i profesjonalnie przedstawia swoje argumenty oraz stanowczą propozycję jak i poznasz grunt możliwości w obecnej firmie.

Jaki dzień tygodnia i pora dnia są najlepsze aby rozmawiać o podwyżce?

Podjęcie decyzji o prośbę podwyższenia wynagrodzenia jest wystarczające stresujące, jednak zaraz potem musisz zdecydować, kiedy to zrobić. Według magazynu Forbes początek tygodnia (poniedziałek) może nie być najlepszym dniem na rozpoczęcie negocjacji. W poniedziałek nasze humory, są zazwyczaj mniej entuzjastyczne w porównaniu do kolejnych dni. Odkopujemy się z wiadomości na skrzynce pocztowej, planujemy zadania na cały tydzień i ogólnie żałujemy ze weekend był znów za krótki. W związku z tym najlepszym dniem do podjęcia rozmowy lub wręczenia listu byłby środek tygodnia lub końcówka. Osobiście uważam, ze wygodnie jest wybrać środę lub czwartek gdyż piątek jest dniem, w którym wielu z nas już zaczyna planować weekend i odkłada zadania na przyszły tydzień, więc również twoje podanie może zostać odłożone w czasie do rozpatrzenia.

Gdy wybrałaś już dzień w którym podejmiesz działanie, należy jeszcze wybrać najbardziej odpowiednia porę tego dnia. Według badan The Morning Morality Effect: The Influence of Time of Day on Unethical Behavior istnieje efekt porannej moralności, w związku z którym podejmowane rano przez nas decyzje są bardziej uczciwe i etyczne w porównaniu do naszych decyzji podejmowanych popołudniu. Innymi słowy twoja poranna prośba o podwyżkę ma większe szanse na pozytywne rozpatrzenie niż popołudniowa. Dogodną porą dnia wydaje się być godzina miedzy 10:00 a 11:00 oczywiście uwzględniając godziny rozpoczęcia pracy biura oraz poranną rutynę przełożonego, jak kawa czy sprawdzanie pracy i poczty, której nie chcemy przerywać.