Jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

18 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Każdy, kto chociaż raz starał się zdobyć nową posadę dobrze wie, jak stresujące są rozmowy kwalifikacyjne. Świadomość, że jesteśmy oceniani plus duża nadzieja na pozyskanie posady sprawiają, że bywamy maksymalnie spięci. Na szczęście jest kilka dobrych sposobów na to, by zwiększyć swoje szanse na powodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Nastaw się na sukces

Wiele prawdy jest w powiedzeniu, które mówi, że dobre nastawienie to połowa sukcesu. Warto więc dzień rozmowy kwalifikacyjnej zacząć w jak najlepszym humorze i z optymistycznym nastawieniem. Wymień sobie szybko w myślach swoje mocne strony i zdaj sobie sprawę z tego, że może być tylko dobrze. Jeśli chcesz zdobyć tę pracę, musi o tym świadczyć wszystko, również mowa twojego ciała a ta jak wiadomo wynika z tego, co masz w głowie. Wiara w siebie to podstawa a osoba rekrutująca widząc po drugiej stronie pozytywną osobę, z pewnością lepiej ją oceni. Przekonaj więc samego siebie, że na pewno się uda.

Zatroszcz się o odpowiedni wygląd

Przede wszystkim wyśpij się abyś wyglądał na wypoczętego. Bardzo starannie dobierz ubiór bo jak wiadomo wygląd ma kluczowe znaczenie dla naszej oceny. Nie ubieraj się ekstrawagancko, lepiej wybrać coś stonowanego i bezpiecznego. Fryzura i makijaż powinny świadczyć o tym, że mamy do czynienia z kobietą zadbaną. Te dwa elementy, podobnie jak ubiór powinny być dostosowane do okazji.

Przygotuj się do rozmowy

Przede wszystkim musisz zdobyć jak najwięcej informacji na temat firmy do której aplikujesz i specyfiki proponowanego stanowiska. Zastanów się jakie pytania mogą paść i staraj się udzielać na nie odpowiedzi w myślach. Bądź przygotowany także na to, by przedstawić własną strategię dla firmy. Bardzo prawdopodobne jest również to, że zostaniesz zapytany o swoje mocne i słabe strony. Przygotuj sobie więc po kilka pozycji. Przejrzyj też raz jeszcze swoje CV, bo pytania bardzo często bywają związane z jego treścią.

Zrób wszystko aby się nie spóźnić

Spóźnienia na rozmowę kwalifikacyjną są niedopuszczalne. Na takie spotkanie wyjedź więc odpowiednio wcześnie, mając na uwadze wystąpienie nieprzewidzianych okoliczności.

Bądź naturalny

Nawet jeśli w środku niesamowicie się stresujesz postaraj się o naturalne zachowanie. Ważne jest by usiąść swobodnie i starać się utrzymać kontakt wzrokowy z prowadzącym. Pamiętaj, że rekruter to taki sam człowiek jak ty, który po prostu wykonuje swoją pracę. Na powitanie uśmiechnij się więc i serdecznie przywitaj. Podczas rozmowy nie staraj się udawać kogoś innego.