Jakie cechy powinien mieć freelancer?

Jakie cechy powinien mieć freelancer?

30 sierpnia, 2021 0 przez Redakcja

Przeglądając kolejne oferty pracy i bezskutecznie chodząc na rozmowy kwalifikacyjne, można poważnie zwątpić w samego siebie. Wielu ludzi z różnych przyczyn nie może znaleźć pracy, na jaką zasługuje. Niektórzy w tym momencie decydują się na niezależność i zostają freelancerami. Kto to jest freelancer i jakie ma obowiązki?

Freelancer to osoba, która pracuje zdalnie, we własnym domu. Nie jest zatrudniona na etat, przyjmuje zlecenia od zewnętrznych firm i osobiście ustala z nimi terminy i koszt wykonania. Powodów podjęcia się tego rodzaju pracy może być wiele: wspomniane poczucie niezależności, ale także konieczność przebywania w domu ze względu na dzieci, niepełnosprawność albo nawet ambicja.

Pracodawcy decydują się na usługi freelancerów, ponieważ takie zlecenia najczęściej kosztują ich mniej. Nie muszą opłacać stałego pracownika ani jego miejsca pracy. Dla freelancera oznacza to większy zarobek, ponieważ wszystkie pieniądze, wydane na projekt, trafiają prosto do niego. Jednak w zamian musi sam się zatroszczyć o swoje ubezpieczenie, składki emerytalne i wszystkie inne aspekty, o których nie myśli, będąc zatrudnionym na etat.

Freelancer, poszukując zarobku, nie czyha na nowe oferty pracy, ale stara się o nowych klientów. Będąc zatrudnionym na stałe, miałby komfort otrzymania z góry zadania, które miałby wykonać w danym terminie. W zamian otrzymałby stałą pensję, niezależnie od wyniku projektu. Pracując na własną rękę, trzeba samemu postarać się o zleceniodawców, z nimi negocjować ceny i upominać się o wynagrodzenie. Bywa tak, że firmy ociągają się z płatnościami, co dla freelancera oznacza brak środków do życia.

Poważną kwestią w życiu freelancera jest dyscyplina. Samozatrudniony wyznacza dla siebie godziny pracy, jednak w domowych pieleszach można bardzo łatwo utracić nad tym kontrolę. Zrobienie obiadu, posprzątanie domu, obejrzenie filmu – wszystko to rozprasza i może spowodować, że praca przeciągnie się do późnych godzin nocnych. Freelancer, który ma problem z dyscypliną, powinien narzucić sobie z góry ustalony, stały plan dnia i trzymać się go za wszelką cenę. W innym wypadku każdy deadline będzie się przeciągał, powodując niezadowolenie klienta.

Freelancer to zajęcie odpowiednie dla osób niezależnych lub ambitnych. Poprzez dobry plan działania można wypracować sobie markę, dzięki której klienci po jakimś czasie sami będą się zgłaszać ze zleceniami. Nie zaniedbując swoich obowiązków, można zarobić większe pieniądze niż na etacie, jednak należy dobrze przemyśleć wszystkie niedogodności związane z tym zawodem. Freelancer to praca dla indywidualisty lubiącego ryzyko, dlatego towarzyskie, ceniące bezpieczeństwo osoby, powinny przeglądać oferty pracy etatowej.