Katowice – centrum biznesu na Śląsku
24 września, 2022Województwo śląskie od kilku lat utrzymuje silną pozycje wśród regionów atrakcyjnych biznesowo. Dotąd kojarzone z ciężkim przemysłem wydobywczym, dymem uwalniającym się z kominów oraz hałdami, staje się zagłębiem ekonomicznym Polski.
W 1996 roku dzięki rządom ówczesnego premiera Włodzimierza Cimoszewicza została utworzona Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która od powstania zwiększa obszar swoich wpływów. Obecnie wynosi on około 1930 ha. KSSE podlegają takie podstrefy jak Gliwicka, Jastrzębsko-Żorska, Sosonowiecko-Dąbrowska i Tyska. Głównym celem utworzonej strefy ekonomicznej jest stworzenie dogodnych warunków rozwojowych dla regionu, dzięki zachęcaniu do inwestowania w tej części Polski. Kartą przetargową dla inwestorów jest specjalna pomoc publiczna w postaci zwolnienia od podatku oraz uzyskiwaniu ulg podatkowych. Te działania mają za zadanie zdynamizować gospodarczo województwo śląskie, jeszcze do niedawna zagłębie węgla brunatnego.
Katowice są stolicą województwa śląskiego oraz stolicą nieformalnej aglomeracji śląskiej, zamieszkałej przez około 2,5 mln mieszkańców z czego jedynie 310 tys. mieszka w Katowicach. Obraz miasta uwiecznionego w filmach Kazimierza Kutza zmienia się bardzo szybko. Gospodarka miasta opiera się teraz głównie na biznesie. W granicach Katowic skupiają się firmy z sektora BPO , jak również z branży IT, inwestuje się w centra badawcze i rozwojowe. Szacuje się, że około 70% spośród ludzi pracujących w Katowicach jest zatrudnionych w dziale usług. Swoje centralne biuro w Katowicach ma jeden z najbardziej liczących się banków w Polsce ING Bank Śląski. Warto nadmienić, że w Katowicach specjalna strefa ekonomiczna obejmuje głównie tereny przeznaczone pod budowę biurowców, co oznacza dogodne warunki dla rozwoju firm z branży BPO, IT czy R&D.
Katowice nie spoczywają na laurach, władze chcą w możliwie maksymalny sposób pobudzić gospodarczo całą aglomerację śląską. Na kilka lat do przodu zaplanowane są inwestycje nakierowane na rewitalizacje miasta. Nie tylko nowe deptaki, galerie handlowe, ale i wieżowce mają być wizytówką miasta, przewidziano że do 2016 roku metraż powierzchni biurowej ma się podwoić . Na lokalizacje nowego centrum biznesowego wybrano okolice wokół Spodka. Takie posunięcie rady miasta wynika, z chęci uczynienia z wysokościowców równie rozpoznawalnego elementu miasta co Katowicki Spodek.
Wielu deweloperów inwestuje w powierzchnie biurowe celem powiększenia metrażu dostępnej przestrzeni biurowej. Do nich należy firma Echo Investment, w której planach jest budowa siedmiokondygnacyjnego biurowca o łącznej powierzchni 9 tys. m2. Katowice wychodzą też naprzeciw światowym trendom zezwalając na budowę ekologicznych biurowców, powstały już Silesia Business Park jest kompleksem składającym się z czterech budynków o najwyższych standardach jakości i bezpieczeństwa, nagrodzony został międzynarodowym certyfikatem LEED. W planach infrastruktury zabudowy miasta jest również powstanie pasywnego biurowca, którego atutem będzie ograniczenie zużycia produkowanej energii do minimum. Szacuje się, że będzie zużywał ok 15 kilowatogodzin energii na metr kwadratowy, co dla niewtajemniczonych oznacza tyle co zużycie 1 litra paliwa na 100 km. Taka oszczędność na pewno będzie procentować w kolejnych latach użytkowania budynku i wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne.
Katowice zatem idą z duchem czasu otwierając się na trendy przychodzące z Zachodu. Niebawem mogą stanowić konkurencję choćby dla znajdującego się w pobliżu Krakowa. Tak samo jak stolica Małopolski, Katowice posiadają rozbudowaną sieć komunikacyjną, lotnisko z szeregiem połączeń międzynarodowych, jak również wykształconą kadrę młodych i gotowych na wyzwania ludzi. Takie atuty są kuszące dla przyszłych inwestorów.
Ponadto jakość życia w Katowicach zwiększa się z roku na rok dzięki przewidzianym inwestycjom z zaplecza kultury i sportu. Katowice mają stać się ważnym ośrodkiem kultury, dzięki modernizacji Muzeum Śląskiego i powstającej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W trakcie przebudowy jest Stadion Śląski oraz Wojewódzki Park Kultury i Nauk znajdującym się sąsiednim Chorzowie. Te przykłady stanowią o dynamice Śląska, pokazują go w zupełnie innym, korzystnym dla inwestorów świetle.