Kilka rad jak napisać dobre CV

Kilka rad jak napisać dobre CV

15 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Curriculum vitae to bardzo specyficzny dokument, który w dwóch kartkach A4 potrafi zmieścić praktycznie wszystkie informacje dotyczące naszej osoby.

Cała sztuka dobrych dokumentów aplikacyjnych polega zatem na wyłonieniu z mnóstwa informacji tych, które zaprezentują naszą osobę w jak najlepszym świetle.

Co koniecznie zamieścić w CV, a jakie informacje lepiej zachować dla siebie? Jak zaprezentować dokument, by zachęcił potencjalnego rekrutera?

Po pierwsze CV powinno prezentować się bardzo dobrze zarówno pod względem poprawnej treści jak i formy.

W dzisiejszych czasach nie ma mowy o czymś takim jak uniwersalne CV. Nasz dokument aplikacyjny musi być dostosowany do każdego pracodawcy indywidualnie. Powinien bowiem uwzględniać dane zawarte w ogłoszeniu o pracę oraz wymagane kompetencje pracownika.

CV musi być tak napisane by idealnie wpasowywało się w dane stanowisko, a nasza osoba wydawała się wręcz stworzona do jego zajmowania.

Największym błędem w pisaniu CV jest przekoloryzowanie rzeczywistości, czyli mówiąc wprost pisanie nieprawdziwych rzeczy. Bardzo często mówi się o tym, że osoby aplikujące na dane stanowisko piszą o językach jakoby znają czy programach komputerowych, które świetnie obsługują. Oczywiście rekruterzy mają wiele sposobów na to by szybko zweryfikować takie dane.

W przypadku języka wystarczy krótkie pytanie, by stracić szansę na pracę. Co więcej taka kompromitacja zamknie nam możliwość współpracy z tą firmą na zawsze.

Pamiętajmy także o tym, że rekruterzy zazwyczaj nie mają wiele czasu na sprawdzanie i czytanie CV. Postawmy zatem na zwięzłość wypowiedzi, krótki i jasny przekaz. Przysłowiowe lanie wody jest tutaj surowo zabronione i niedopuszczalne.

Spokojnie możemy również podarować sobie w naszym CV informacji o zatrudnieniu, które nie pasuje profilem do stanowiska na które aplikujemy. Specjaliści od wszystkiego to specjaliści od niczego!

Czego nie umieszczamy w CV:

dziwnych danych kontaktowych, np. adres e mailowy w stylu monisia 87, numer bloku,
wykształcenia, które dotyczy szkoły podstawowej, liceum, czy gimnazjum,
infantylnych stwierdzeń dotyczących naszego hobby typu: muzyka, film, sport,
zdjęcia z wakacji.

Pamiętaj, twoje CV to twoja wizytówka. Od niego zależy, czy zostaniesz zaproszony do kolejnego etapu rekrutacji!