Nowoczesne meble do biura – wygląd i ergonomia

Nowoczesne meble do biura – wygląd i ergonomia

3 lutego, 2022 0 przez Redakcja

Sposób i styl biurowego wyposażenia to indywidualna decyzja właściciela lub zarządców firmy. Każda dekada przynosi nową modę i rozwiązania poprawiające pracę. W obecnej drugiej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku nastaję nowa moda biurowa. Poprzedni dwie dekady do okres przywiązania do klasycznych masywnych biurowych rozwiązań. Bardzo „ciężka” forma mebli biurowych często drewnianych w kolorystyce dębu klasycznego to już rzadka forma wyposażenia wnętrza. Styl biurowych otwartych przestrzeni w których ulokowane są wszystkie stanowiska pracy do bardzo popularne rozwiązanie, której poprawia wydajność pracy. Podobnie fotele biurowe posiadające siedzisko połączone „wewnętrznie” z oparciem i powierzone tkaniną skóro podobną to już przeszłość. Owszem w modzie pozostaje fotele biurowy „prezesa”, ale w zdecydowanie bardziej ekskluzywnej wersji – pokrytej skóra.

W biurowych korporacja króluje nowy design połączony z ergonomią i faktyczną wartością dla użytkownika. Jeśli chodzi do wygląd to w biurowych krzesłach rozwiązaniem wynikającym wprost z definicji jest odseparowanie oparcia i siedziska. Te dwa elementy budowy fotela funkcjonują jako oddzielne elementy. Elementem je łączącym jest mechanizm regulacji pochylenia. Taka forma jest na rynku. Jednakże obecnie moda to siatkowe oparcie krzesła zamiast klasycznego w formie tapicerowanej lub szytej. Membrana w formie oparcia to nadanie temu przedmiotowy lekkości o przyjemnego dla oka designu. Poza tym to przewiew i dopływ powietrza bezpośrednio do ciała ( ubrania ) pracownika biurowego. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie do osób nadmiernie pocących się , otyłych oraz dla biur położonych na poddaszu i mających problemy z właściwym działaniem klimatyzacji. Coraz częściej siedziska krzeseł nie są tapicerowane. Powstaje jak forma szyta co nadaje takiego przedmiotowi bardzo przyjemnego dużo wyższego standardu.

Nowoczesność to nie tylko sam wygląd. Moda na ergonomiczność wypracowuje coraz większy udział ergonomicznych krzeseł biurowych w przestrzeniach korporacyjnych. Wyniki analiz naukowych bardzo zwiększył sprzedaż produktów, które umożliwiają dużo lepsze dopasowania do ciała człowieka. Wpływa to bardzo mocno na poprawę wydajności i samej chęci do pracy . Pracownik zostawia w biurze dużo zdrowia ( psychika, stres, nerwy ) – konieczne jest możliwie maksymalnie zminimalizowanie i stworzenie miejsca pracy i warunków, które będzie jego idyllą i drugim domem. Sama wygoda w miejscu pracy poprawi skupienie, ciało przestanie być obciążane, praca będzie wydajniejsza, a stres mniejszy.

Meble biurowe to również minimalizm połączony przestronnością. Biurka są długiej, aby blat roboczy był w stanie pomieścić i uporządkować nadmiar różnych zadań w formie dokumentów. Ważna jest też wolna przestrzeń w miejscu trzymaniu nóg. Pracownik siedząc na fotelu może poruszać się wsobnie w pozycji siedzące – z lewej do prawej strony biurka i odwrotnie. Ilość mebli biurowych jest bardzo ograniczona. To co często jest do dyspozycji w ramach stanowiska pracy to biurowy kontener. Zbudowany zazwyczaj z kilku małych szuflad, na kółka znajduje swoje miejsce pod biurkiem pracownika.