Obsługa prawna firm – jak działa i co się na nią składa?

Obsługa prawna firm – jak działa i co się na nią składa?

29 stycznia, 2023 0 przez Redaktorka Agnieszka

System prawny w Polsce (i nie tylko) jest w wielu przypadkach zbyt skomplikowany, aby skutecznie nawigować po nim samodzielnie. Szczególnie w zakresie bardziej złożonych i trudnych do zrozumienia zagadnień, takich jak te związane z prawem handlowym. W związku z tym najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zazwyczaj skierowanie się do eksperta w tych dziedzinach.

W profesjonalnej obsłudze prawnej firm (zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek) specjalizuje się między innymi kancelaria https://klodzinskikancelaria.pl/. Wyjaśniamy, na jakich dokładnie zasadach udzielana jest taka pomoc, kto może z niej skorzystać.

Jak działa obsługa prawna firm?

Sytuacje, w których znajdą się poszczególne przedsiębiorstwa, bywają bardzo różnorodne. W związku z tym warunki współpracy z prawnikiem muszą być elastyczne, tak, aby każda firma była w stanie znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie.  Chodzi tutaj zarówno o częstotliwość współpracy, jak i jej zakres. Niektóre firmy będą potrzebować pomocy prawnej doraźnie, inne nie poradziłyby sobie bez stałej współpracy.

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zwrócić się do kancelarii z prośbą o jednorazowe udzielenie wsparcia, bądź też ustalić od razu warunki dłuższej kooperacji, w ramach której kancelaria będzie skutecznym i wygodnym substytutem dla wewnętrznego działu prawnego.

Wielu osobom usługi prawnika mogą się kojarzyć głownie z działaniami związanymi z reprezentowaniem klienta w sądzie i ogółem rozwiązywaniu różnego typu sporów (np. z pracownikami czy innymi firmami), w tym za pomocą mediacji i negocjacji. Niewątpliwie są to bardzo ważne typy usług, natomiast nie jedyne.

Niejednokrotnie wsparcie radcy prawnego przyda się również w przypadku, gdy żaden spór nie występuje. Prawnicy mogą zająć się między innymi opracowywaniem umów, czy to umów z pracownikami, kontrahentami czy klientami, a także innego typu dokumentów. Mogą także opiniować dokumenty wpływające do firmy (m.in. pod względem legalności) czy dopełniać formalności związanych ze stworzeniem i funkcjonowaniem spółki (chociażby w zakresie obowiązku rejestracji w KRS-ie).

Jakie firmy mogą skorzystać z obsługi prawnej?

Profesjonalna obsługa prawna jest dostępna dla wszystkich firm, niezależnie od wielkości, formy prawnej czy branży. Natomiast nie sposób nie zauważyć, że w przypadku pewnych branż oprócz prawa handlowego dużą rolę odgrywa także prawo dotyczące danego typu działalności, na przykład prawo farmaceutyczne czy bankowe.

Gdy firma działa na rynku związanym dodatkowymi, szczególnymi regulacjami, warto postawić na obsługę prawną ze strony konkretnie takiej kancelarii, która ma doświadczenie w sprawach z danej niszy.