Pożyczki unijne – rozwiązanie dla MŚP czy dużych podmiotów?

Pożyczki unijne – rozwiązanie dla MŚP czy dużych podmiotów?

16 kwietnia, 2022 0 przez Redakcja

Pożyczki z funduszy Unii Europejskiej to produkty finansowe, które większość polskich przedsiębiorców zapewne co najmniej kojarzy ze słyszenia. Wyjątkiem są tu jedynie początkujący właściciele firm, natomiast warto, aby jak najszybciej nadrobili oni zaległości i dowiedzieli się więcej na temat tych rozchwytywanych zobowiązań. Ich popularność nie jest bowiem dziełem przypadku.

Wynika ona przede wszystkim z korzystnych warunków spłaty, które przekładają się na relatywnie niski ostateczny koszt zobowiązania, zwłaszcza w porównaniu do pożyczek i kredytów udzielanych przez banki komercyjne. Można jednak zastanawiać się, dla kogo tak właściwie stworzone zostały pożyczki z UE: małych i średnich firm czy dużych podmiotów z wielkimi obrotami? Odpowiadamy!

Pożyczki unijne to dobre rozwiązanie dla firm każdej wielkości

Pożyczki z Unii Europejskiej udzielane są wszystkim typom spółek, nie ma więc znaczenia, czy na przykład mówimy o spółce akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością czy komandytowej. Również branża w większości przypadków nie będzie miała dużego znaczenia. Można więc powiedzieć, że są to bardzo uniwersalne produkty finansowe, które sprawdzą się w różnych sytuacjach.

Co jednak z wielkością firmy? Ona również nie powinna być przeszkodą na drodze do uzyskania pozytywnej decyzji. Korzystne pożyczki unijne dedykowane są zarówno firmom z sektora MŚP, jak i dużym podmiotom. Główna różnica, jeśli chodzi o warunki kredytu dla mniejszych, a dla większych firm, dotyczy maksymalnej kwoty zobowiązania.

Firmy, które przekroczą określony próg obrotów, mogą liczyć na przykładowo maksymalnie kilka milionów złotych zamiast kilkuset tysięcy złotych. Wiele przy tym zależy od okoliczności – potrzeb firmy, celu, na jaki pożyczka jest zaciągana, jej sytuacji finansowej i nie tylko. Niezależnie od tego, czy mówimy o podmiocie dużym, czy małym, musi on spełnić pewne podstawowe wymagania w zakresie zdolności kredytowej i historii kredytowej, aby móc liczyć na otrzymanie pożądanej kwoty.

Pożyczka z UE – czy jej uzyskanie jest skomplikowane?

Proces wnioskowania o pożyczki unijne może wydawać się onieśmielający i skomplikowany, jeśli podejmiemy się go samodzielnie. Do wypełnienia lub dostarczenia jest sporo dokumentów i załączników, a nie można pozwolić sobie na błąd.

Jednak nie trzeba się stresować – żeby cały proces pozyskiwania atrakcyjnej pożyczki przebiegł sprawnie i bezproblemowo, wystarczy skontaktować się z ekspertem od tego rodzaju pożyczek. Dzięki jego wsparciu nie będzie mowy o popełnieniu jakiejkolwiek pomyłki, a przeciwnie – będzie można się cieszyć pożyczką zaciągniętą na najlepszych dostępnych warunkach.