Przedawnienie – terminy o których musisz pamiętać

Przedawnienie – terminy o których musisz pamiętać

12 lutego, 2022 0 przez Redakcja

Twoje prawa odszkodowawcze z OC sprawcy są bardzo szerokie, ale nie ma to jak ograniczenia. Jednym z nich jest po prostu upływający czas. Czas działa na niekorzyść, to najistotniejsza rzecz dotycząca czasu.

Czas przedawnień:

Przestępstwa lekkie, kolizje drogowe lub pobyt w szpitalu do 7 dni:
– 3 lata od zdarzenia lub ostatnia korespondencja z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

Są to różnego rodzaju małe kolizje drogowe, małe uszczerbki na zdrowiu typu wstrząs mózgu, skręcenie stawu szyjnego, mikrourazy kręgosłupa (ból pleców). Trzy lata to czas, w którym możemy ubiegać się o odszkodowanie z tytułu OC sprawcy, jednakże należy ściśle pilnować tych terminów, ponieważ Towarzystwa Ubezpieczeniowe przy bardziej zawiłych sprawach potrafią zwlekać z wypłaceniem roszczeń i zadośćuczynienia, właśnie przez okres 3 lat – celowo, czy nie, ale odszkodowanie może przepaść, a leczenie i rehabilitacja pozostają na naszych barkach zarówno psychicznie, fizycznie jak i finansowo.

Przestępstwa ciężkie, wypadki drogowe lub pobyt w szpitalu powyżej 7 dni. Śmierć z tytułu wypadku komunikacyjnego, błędu medycznego, z tytułu wypadku w pracy czy w rolnictwie (prokurator na sprawie):
– 20 lat według uchwały z dnia 10 sierpnia 1997 roku (prawo nie działa wstecz, a więc na dzień dzisiejszy jest to około 16 lat).

Są to wszelkiego rodzaju urazy będące stałym uszczerbkiem na zdrowiu, śmierć. Wszelkiego rodzaju kalectwo, inwalidztwo i trwałe okaleczenia takie jak amputacja czy paraliż. Pobyt powyżej 7 dni w szpitalu w świetle Prawa kwalifikuje daną osobę poszkodowaną do tego, aby mogła rościć sobie prawo do odszkodowania w czasie do 20 lat, zwłaszcza, kiedy jest to stały uszczerbek na zdrowiu.

Dzieci i osoby w wieku od 0 do 13 roku życia.
– zawsze otrzymują odszkodowanie.

Pod kilkoma warunkami: Jeżeli ich prawni opiekunowie/rodzice reprezentują je w ich sprawie (pełnomocnictwo za dziecko). Jeżeli zrobili wszystko, aby sprawować opiekę nad dzieckiem. Jeżeli nie mieli wpływu na wypadek dziecka.

Jakiś przykład: idzie mama z dzieckiem chodnikiem i nagle dziecko nie wiedzieć dlaczego wbiega na ulicę, pod jadący samochód. Dziecko zostaje okaleczone i należy się dziecku odszkodowanie. Może być pomniejszone o tak zwane „przyczynienie się do swego uszczerbku na zdrowiu”, i dziecko otrzyma odszkodowanie pomniejszone o wartość procentową, np. o 50%.

Młodzież w wieku od 14 do 18 lat – czyli osoby niepełnoletnie:
– 2 lata po uzyskaniu pełnoletniości, jeśli nie zgadzały się z decyzjami swoich opiekunów prawnych i jeśli nie została podpisana ugoda w sprawie dochodzenia roszczeń.

To bardzo rzadkie, aby osoba, która uzyskała pełnoletniość pomyślała o sobie i swoim wypadku, który miała w wieku 14-18 lat. Świadomość i wiedza tych młodych ludzi w tak młodym wieku jest znikoma. Nie znają swoich praw, a sprawa ich wypadku przedawnia się.

Czas to pieniądz – dosłownie!

Należy mieć także na uwadze fakt, iż podpisanie ugody w przeszłości zamknęło tę sprawę. Po podpisaniu ugody tylko w nielicznych przypadkach nie miało mocy prawnej, np. kiedy podpisała ją osoba kompletnie nie zdolna psychicznie do racjonalnego myślenia (nie chodzi o depresję, lecz o wiele poważniejsze i głębsze urazy psychiczne, jak np. niezdolność do samodzielnego życia umysłowego).

W trudnych przypadkach można również sądownie poprosić o wydłużenie czasu przedawnienia z artykułu Kodeksu Cywilnego. Lecz to już zupełnie indywidualna kwestia.