Rejestracja znaku towarowego – jak wygląda procedura i jakie daje korzyści?

Rejestracja znaku towarowego – jak wygląda procedura i jakie daje korzyści?

11 lutego, 2023 0 przez Redaktorka Paulina

Każdy przedsiębiorca powinien zająć się kwestiami, które są związane z ochroną jego marki. Logo firmowe oraz inne elementy brandingu powinny być odpowiednio zabezpieczone. Dzięki temu w momencie, gdy znaki marki staną się rozpoznawalne, nie będą mogły być wykorzystywane przez osoby trzecie. Rejestracja znaku towarowego to sposób na ochronę logotypów i oznaczeń firmowych. Zobacz, jak wygląda całą ta procedura i jakie daje korzyści.

Dlaczego rejestracja znaku towarowego jest ważna?

Rejestracja znaku towarowego to coś, o czym powinien pomyśleć każdy przedsiębiorca już na początku prowadzenia swojej działalności. Im szybciej zajmiesz się tym tematem tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ dzięki takiemu postępowaniu zyskasz wyłączne prawo do użytkowania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Polski. Po rejestracji znaku możesz m.in.:

– umieszczać znak firmowy na dokumentach związanych z wprowadzaniem towarów do obrotu lub związanych ze świadczeniem usług,

– oferować produkty i usługi pod tym znakiem,

– umieszczać znak na towarach, opakowaniach i oferować produkty na sprzedaż.

W momencie, gdy ktoś inny będzie korzystał z zarejestrowanego znaku, to jego właściciel może zgłosić naruszenie praw autorskich. Zarejestrowany znak jest własnością przedsiębiorcy, który go zgłosił i inne firmy nie mogą go wykorzystywać bez zgody właściciela.

Jak wygląda procedura rejestracji znaku towarowego?

Aby zarejestrować znak towarowy, trzeba wypełnić odpowiedni wniosek. Można to zrobić w formie pisemnej lub elektronicznej. Kluczowe jest wskazanie towarów lub usług, dla których będzie wykorzystywany znak towarowy. Osoba składająca wniosek może oznaczyć znak poprzez zdjęcie lub szkic, opis elementów znaku np. kolorów, czcionki, technik graficznych itd. Warto poświęcić wystarczająco dużo czasu na rejestrację znaku towarowego i poprawne wypełnienie wniosku.

Wnioskowanie o rejestrację znaku towarowego kosztuje, a ostateczna cena takiej procedury różni się w zależności od tego, w jaki sposób został złożony wniosek oraz w ramach ilu klas towarowych znak ma być zarejestrowany. Jeśli chcesz mieć pewność, że cała procedura rejestracji przebiegnie bez problemu, to możesz skorzystać z usług kancelarii. Profesjonaliści mogą Ci pomóc w rejestracji znaku towarowego i dzięki temu ochronisz logo i swoją markę. Kancelarie oferują szeroki zakres wsparcia dla przedsiębiorców. Warto skorzystać z takiej pomocy, aby zaoszczędzić czas oraz nerwy i zyskać pewność, że cała procedura rejestracji przebiegnie pomyślnie.