Sposoby na zostanie wspaniałym liderem

Sposoby na zostanie wspaniałym liderem

23 lutego, 2022 0 przez Redakcja

Sposoby na zostanie wspaniałym liderem

Cechą, którą ludzie uważają, że denotuje doskonałych liderów, jest to, że sprawiają, że wszystko, co robią, wygląda na łatwe. Jednak to, czego większość ludzi nie dostrzega, to poziom ciężkiej pracy, jaką liderzy wkładają w to, co robią. Wielu z nich stara się przezwyciężyć wiele cech ograniczających karierę, aby podtrzymać role lub obowiązki swoich pozycji.

Aby stać się wysoce skutecznym liderem, musisz być świadomy tego, że możesz być najlepszą wersją samego siebie. Oznacza to, że zawsze powinieneś robić wszystko, aby się doskonalić. Aby być świetnym w przywództwie, należy prowadzić od wewnątrz. Zacznij od siebie, zanim skupisz się na innych. Każdy lider lub osoba aspirująca do pełnienia takiej funkcji musi szukać sposobów na doskonalenie siebie. Biorąc to pod uwagę, poniżej przedstawiamy pięć sposobów na to, jak stać się lepszym liderem.

Ćwicz samoświadomość

Jako osoba, od której inni oczekują wskazówek, powinieneś myśleć o sobie jak o garncarzu formującym glinę w coś, co ma formę i piękno. Powinieneś inwestować w kształtowanie swojego zespołu i sprawianie, by osiągał jak najlepsze wyniki. Ale osiągnięcie tego celu wymaga, abyś najpierw zrozumiał swoje mocne i słabe strony. Wiedz, gdzie potrzebujesz poprawy, a co musisz utrzymać. Rozumiejąc siebie, będziesz wiedział, jak radzić sobie z różnymi wyzwaniami i jak przekazać swoje mocne strony swojemu zespołowi.

Trenuj swoich ludzi

Doskonali liderzy doceniają fakt, że są tylko tak dobrzy, jak ludzie, którzy ich otaczają. W związku z tym inwestują w doskonalenie swojego zespołu, kładąc nacisk na coaching i wspieranie osób pozostających pod ich opieką. Liderzy są uważni, słuchają i udzielają informacji zwrotnych; robią wszystko, co w ich mocy, aby motywować i pomagać członkom zespołu w rozwoju.

Podejmowanie wyzwań

Bądź na pierwszej linii frontu, dopingując swoich podwładnych nawet wtedy, gdy wydają się osiągać gorsze wyniki. Podejmij kroki, aby pomóc im przetrwać niepewność i trudne czasy. Są dni, kiedy praca będzie żmudna i nieuporządkowana, co może dotyczyć zarówno liderów, jak i podwładnych. W związku z tym, zachęcaj wszystkich do komunikowania problemów, z którymi się borykają i zachęcaj do dzielenia się pomysłami, jak je przezwyciężyć. Otwarta komunikacja pomaga budować zaufanie, tłumi plotki i dementuje spekulacje.

Prośba o pomoc

Liderzy są uważani za bardzo zdolnych i większość z nich ma takie samo zdanie o sobie. Jednak z tego powodu wielu liderów zapomina o potrzebie proszenia o pomoc lub wsparcie. Zwracanie się o pomoc jest jednym ze sposobów, aby stać się lepszym liderem. Powinieneś być gotowy i chętny do szukania trenera lub mentora, kiedy czujesz, że utknąłeś.

Bądź wzorem do naśladowania

Oczekuje się od Ciebie ciężkiej pracy i bycia wzorem uczciwości, gdy jesteś liderem. Zachowuj się tak, jak oczekujesz tego od innych, a będą podziwiać Twoje przywództwo. Co więcej, będą dążyć do naśladowania Twojego charakteru i zachowania. Emanuj cechami, które chciałbyś widzieć u członków swojego zespołu.

Słuchaj ludzi

Podczas gdy menedżerowie mogą dyktować, liderzy robią coś innego: słuchają ludzi i uczą się. Przywództwo polega przede wszystkim na słuchaniu. Zastanów się nad tym. Czego pracownicy szukają w kierownictwie wyższego szczebla? Ludzi, którzy są cholernie uparci i kierują się wyłącznie własnymi celami? Czy też ludzi, którzy wierzą w bardziej demokratyczne podejście, słuchających tego, co czują ich pracownicy, zamiast bezwzględnie dążyć do realizacji celów? Założymy się, że to drugie. Wspaniali liderzy są czystą kartą – mają oczy i uszy otwarte na świat i utrzymują kontakt ze swoimi ludźmi, wprowadzając zmiany w miarę potrzeb.

Rób to, co mówisz, że będziesz robił

Wszyscy czytaliśmy blogi, które uznają dawanie przykładu za kluczową cechę przywódczą. Jeśli jednak mówisz, że coś zrobisz, to zrób to. Upewnij się, że zrobisz to w czasie, w którym powiedziałeś, że to zrobisz i dokładnie w sposób, w jaki powiedziałeś, że to zrobisz. Cokolwiek by to nie było i nawet jeśli nie jest to coś popularnego, pracownicy będą Cię za to szanować. Co ważne, w dawaniu przykładu chodzi o coś więcej niż tylko o bycie świetnym liderem. Jest to fantastyczny sposób na zmobilizowanie pracowników i wywołanie zmian w Twoim startupie. Jeśli Twoi ludzie zobaczą, że dajesz przykład, sami też będą to robić.

Zawsze przyznawaj się do błędów

Wszyscy widzieliśmy niezręczne wywiady z dyrektorami generalnymi, którzy próbowali ograniczyć szkody wyrządzone w wyniku upadku firmy, pragnąc upewnić się, że ostatnia wpadka nie stanie się międzynarodową katastrofą public relations. Raz po raz ci pozorni liderzy angażują się w obwinianie, unikanie odpowiedzi i straszną mowę korporacyjną. Prawdziwi liderzy nie starają się przypisywać winy tam, gdzie nie jest ona należna, nie unikają pytań i nie udzielają odpowiedzi. Jeśli oni sami lub ich firma popełnili błąd, przyznają się do niego. Bądź więc szczery i idź dalej.

Powody, dla których silne przywództwo jest ważne w biznesie

Przywództwo w firmie jest odczuwalne w całej organizacji i może stanowić różnicę między sukcesem a porażką firmy. Zebraliśmy 5 powodów, dla których silne przywództwo jest ważne dla firmy oraz korzyści płynące z jego posiadania.

1. Wdraża wizję i wartości

Większość firm ma wizję tego, gdzie chciałaby się znaleźć w przyszłości i jak chciałaby być postrzegana przez klientów, interesariuszy i szerszą społeczność. Czasami obie te kwestie mogą zagubić się w codziennych działaniach związanych z prowadzeniem firmy, ale silny lider zadba o to, aby pracownikom przypominano o wizji i wartościach organizacji oraz o tym, aby wdrażali je w swoich codziennych działaniach.

2. Wzmacnia morale

Firmy są niczym bez swoich pracowników. Ciągła rekrutacja jest czasochłonna i kosztowna, więc podnoszenie morale, aby pomóc zatrzymać pracowników, jest ważne dla sukcesu firmy. Szczęśliwi, zadowoleni pracownicy, którzy czują się docenieni i zaangażowani w podróż firmy, będą bardziej skłonni do pozostania lojalnymi wobec firmy, jednocześnie osiągając cele związane z wydajnością – co zapewni silny lider. To zwycięska kombinacja dla każdej organizacji.

3. Zapewnia skuteczną komunikację

Kiedy podejmowane są ważne decyzje biznesowe, takie jak nowa strategia lub zmiana kierunku, ważne jest, aby zapewnić, że wszyscy w firmie są poinformowani, aby zmniejszyć ryzyko błędnej komunikacji. Silny lider zapewni, że skuteczna komunikacja dotrze do wszystkich poprzez e-maile lub spotkania z pracownikami, a usłyszenie jej z ust autorytetu rozproszy wszelkie wątpliwości co do tego, czy wiadomości są prawdziwe, czy nie.

4. Motywuje pracowników

Silni liderzy biznesowi będą motywować pracowników, czy jest to w formie pieniężnej poprzez wynagrodzenia i premie, lub wdrożenie programów i systemów nagród, które mogą korzystać wszystkich pracowników. Powinni oni również uznawać ciężką pracę i osiągnięcia tam, gdzie to konieczne, aby pracownicy czuli się docenieni za to, co robią i zmotywowani do kontynuowania dobrej pracy.

5. Zapewnia odpowiednie zasoby

Posiadanie odpowiednich narzędzi do efektywnego wykonywania pracy jest ważne dla każdego pracownika, a silny lider zadba o to, aby były one dostępne dla całej organizacji. Takie postępowanie pokaże, że zależy mu na tym, aby współpracownicy mogli wykonywać pracę wysokiej jakości i że dołoży starań, aby zawsze mogli to robić.

Zarządzanie zdalne

W ciągu ostatnich kilku miesięcy organizacje na całym świecie musiały dostosować się do pracy zdalnej. Nie ma znaczenia wielkość firmy, branża czy sektor; wszyscy zostali dotknięci tym problemem. Jednak jedna szczególna rola będzie odczuwać tę presję bardziej dotkliwie – menedżerowie.

Jeśli kierujesz zespołem, który do połowy marca pracował razem, może nawet siedział razem w tym samym pokoju, dynamika i kultura Twojego zespołu zmieniła się radykalnie. Nie tylko wiecie teraz wszyscy więcej o gustach innych osób w zakresie wystroju wnętrz, ale wszystkie “normalne” sposoby komunikacji uległy zmianie.

Na podstawie naszych interakcji z biznesem podczas kryzysu związanego z koronawirusem zebraliśmy 5 rad dla menedżerów, które pomogą im w dostosowaniu się do sytuacji:

1.ZROZUM RÓŻNE NACISKI

Presja nadal istnieje, np. konieczność szybszego załatwiania spraw lub przyjmowania większej ilości pracy. Po początkowym szoku, zwykła obsługa w zakresie potrzeb organizacyjnych zaczęła powracać. Tym razem odczuwasz presję podczas pracy zdalnej, co oznacza, że Twoi koledzy odczuwają presję pracy w swojej przestrzeni domowej. Dom nie jest już dla Twojego zespołu schronieniem przed pracą, którym był kiedyś. Zapytaj więc swój zespół indywidualnie, jak radzi sobie z presją w pracy i co działa na niego dobrze, a co nie. Niepokój jest potężnym narzędziem komunikacji i nawet jeśli nie możesz zmienić sił wywierających presję na Twój zespół, zrozumie on więcej o szacunku, jakim go darzysz.

2. WZRASTA ZMĘCZENIE EKRANEM

Patrzenie na ekrany przez wiele godzin jest męczące. W naszym pędzie do przyjęcia pracy zdalnej ludzie zaczynają odczuwać zmęczenie rozmowami wideo. Zadaj sobie więc pytanie, czy każdy kontakt musi odbywać się za pośrednictwem wideo? Czy niektóre rozmowy online mogą być zaplanowane tylko jako audio, abyście nadal mogli dzielić się ekranami lub dokumentami, ale dawać sobie nawzajem prywatność? Może nawet zaplanuj “staromodne” rozmowy telefoniczne, ponieważ uczestnicy mogą się poruszać przez telefon (poruszać się, zrobić drinka), a nie siedzieć nieruchomo, wpatrując się w ekran. Zapytaj więc swój zespół, jaki rodzaj kontaktu sprawdza się w jego przypadku i kiedy; to daje mu kontrolę i udział we wspieraniu dobrej komunikacji.

3. PRACA WDZIERA SIĘ DO DOMÓW

Wokół kamery internetowej Twoich kolegów jest dom. To, co widzisz na ekranie może wyglądać spokojnie i miło, ale za kamerą może dziać się opieka nad dziećmi, nauka, karmienie zwierząt, rodzinne sprzeczki, chaos przy zmywaniu naczyń i wiele innych. Kolega pracujący w domu z trójką dzieci będzie miał zupełnie inne doświadczenia niż osoba mieszkająca samotnie w mieszkaniu. Obie mają pozytywy i negatywy, obie radzą sobie z ograniczeniami związanymi z zamknięciem, ale jedna z tych osób może znaleźć o wiele łatwiejsze do uzyskania spokojnego i cichego miejsca do pracy niż inna. Tak więc, upewnij się, że rozumiesz życie domowe, w które wchodzi Twoja firma; praktyczne sposoby dotyczące rozłożenia w czasie kontaktu lub dostosowania godzin pracy mogą drastycznie zwiększyć wydajność kolegów i poprawić ich samopoczucie.

4. PROWADZENIE SPOTKAŃ ONLINE TO NOWA UMIEJĘTNOŚĆ

Spotkania online to nie to samo, co przebywanie w tym samym pomieszczeniu. Być może świetnie radzisz sobie z angażowaniem ludzi, kiedy siedzą cztery metry od Ciebie, ale teraz jesteś zredukowany do rozmiaru małej zabawki na ekranie ich komputera – Twoja obecność uległa zmianie! Spotkania online powinny obejmować komunikację, a nie tylko wymianę informacji, w przeciwnym razie można wysłać e-mail. Pamiętaj, że twój zespół może teraz również wyciszyć cię, jeśli chcą, magiczna moc wielu pracowników marzył o tym, kiedy faktycznie w sali konferencyjnej! W związku z tym, jakie strategie planujesz, aby uzyskać informacje zwrotne od swoich współpracowników w trakcie spotkania lub aby upewnić się, że uczestniczą w spotkaniu i że jest im wygodnie? Musisz na nowo nauczyć się sztuki prowadzenia spotkań w świecie online, więc poczytaj o podejściach innych osób, obejrzyj filmy online “jak to zrobić” i zapytaj swój zespół, czego potrzebuje. Jest to nowa umiejętność, której będziesz musiał się szybko nauczyć.