Zagrożenia w działalności w transporcie

Zagrożenia w działalności w transporcie

15 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Firmy przewozowe, które tak prężnie działają na polskim rynku narażone są na liczne niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą funkcjonowanie w takiej a nie innej branży. Pierwsza i oczywistą przeszkodą jest stan polskich drogi, który delikatnie mówiąc pozostawia wiele do życzenia. Oczywistą przeszkodą dla działalności firm przewozowych jest również ich skomplikowana sytuacja prawna, która powoduje powstawanie trudności w rozliczeniach księgowych. Przewozy osób oraz organizacja wycieczek przewozowych jest również związana z ogromną odpowiedzialności, jaką biorą na siebie właściciel i zarząd każdej z firm przewozowych.

Można tutaj mówić przede wszystkim o odpowiedzialności za życie i zdrowie przewożonych pasażerów. To właśnie właściciel firm przewozowych bezsprzecznie ponoszą odpowiedzialność za stan techniczny pojazdów oraz za zachowania i kompetencje swoich pracowników. Co prawda każda firma przewozowa płaci ogromne ubezpieczenia, ale czy można w jakiś sposób zrekompensować utracone zdrowie lub życie człowieka ? Podstawową zasadą, jaką powinny więc kierować się firmy przewozowe powinna być zasada bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie można ograniczać kosztów działalności firmy poprzez oszczędzanie na wymianie części czy też naprawach autokarów.

Nie można sobie pozwolić także na zbyt długą pracę kierowców. Po wielu godzinach spędzonych za kółkiem kierowcy są nie tylko zmęczeni. Znacznie tracą czujność, wolniej reagują na bodźce, przez co przewozy osób może być dla pasażerów bardzo niebezpieczny. W długie trasy firmy przewozowe powinny wysyłać kilku kierowców, przynajmniej dwóch. W czasie jazdy kierowcy mogą się zmieniać, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ryzyko wypadku. W czasie przerwy kierowca ma możliwość zregenerować swoje siły i znacznie lepiej skupić się na jeździe. Kierowcy zaś, mając świadomość tego, że przewożą pasażerów i są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w czasie jazdy pod żadnym pozorem nie mogą sobie pozwolić na łamanie przepisów ruchu drogowego. Nie ma, więc mowy o jeździe z nadmierną prędkością czy też o innych niebezpiecznych manewrach drogowych.