Z czego znane jest Gniezno?

Z czego znane jest Gniezno?

20 marca, 2021 0 przez Redakcja

Gniezno to blisko 70-tysięczne miasto należące do województwa wielkopolskiego. Gniezno znane jest przede wszystkim z tego, że było pierwszą stolicą Polski, a nazwa miasta wywodzi się ze słowa „gniazdo”, które podkreśla powstawanie państwa Polskiego w zamierzchłych czasach. Aby dowiedzieć się o tym czym aktualnie żyją mieszkańcy miasta i jakie wiadomości Gniezno ich dotyczą to warto sprawdzić portal terazgniezno.pl na którym można znaleźć najpotrzebniejsze aktualności. Z czego słynie miasto i co ma do zaoferowania pod kątem turystycznym dla odwiedzających? Sprawdźmy to.

​Parowozownia Gniezno

Wybudowana w 1875 roku parowozownia jest unikatowym kompleksem kolejowym na skalę europejską. Natomiast sama kolej pojawiła się w Gnieźnie już w 1872 roku – działała wtedy linia z Poznania poprzez Gniezno i kolejne miasta, aż do Bydgoszczy. Ostatnią funkcję kolejową parowozownia pełniła w 2012 roku, gdy były tutaj naprawiane wagony towarowe. Po tym okresie miejsce to zostało przystosowane do odwiedzin turystów. Na miejscu można zobaczyć między innymi dwie ogromne hale lokomotywowni, niegdyś użytkowaną obrotnicę, a także sporych rozmiarów wieżę wodną. Jest też własna elektrownia, która służyła do zasilania pociągów elektrycznych. Oprócz tego w jednej z hal znajduje się lokomotywa manewrowa 409 jako przykład pierwszego pozyskanego pojazdu. Warto też wiedzieć, że parowozownia każdego maja organizuje tak zwane „Dni Pary”. W trakcie tego typu imprez organizowane są różnego rodzaju pokazy, koncerty, a nawet możliwość przejazdów specjalnymi pociągami. Miejsce jest też często wybierane na sesje ślubne ze względu na swój unikatowy urok.

​Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Jeśli myślimy o Gnieźnie to nie można zapomnieć o tej specyficznej historii związanej z tym miejscem. Powołane w 1973 roku muzeum skupia się na przedstawieniu historii miasta oraz regionu wraz z ekspozycją sięgającą czasów polskiego średniowiecza. Muzeum posiada wiele eksponatów związanych z pracami archeologicznymi, które były prowadzone od roku 1948. Wśród ciekawszych eksponatów warto wymienić na przykład kolekcją malarstwa olejnego XIX wieku, która bezpośrednio dotyczy rodziny Piastów lub replikę drzwi gnieźnieńskich oraz płockich. Warto dodać, że muzeum jest w pełni multimedialne – można posłuchać, a także obejrzeć na kilku ekranach film dotyczący najwspanialszych dzieł sztuki prezentowanych w tym muzeum. Zwiedzający mogą więc niemalże cofnąć się w czasie i poznać historię oraz kulturę jaka panowała w czasach Piastów.