Dlaczego zabezpieczenie zaliczki jest ważne dla obu stron transakcji?

Dlaczego zabezpieczenie zaliczki jest ważne dla obu stron transakcji?

17 listopada, 2022 0 przez Redakcja A

Internetowe oszustwa przybierają wiele form. Mogą dotknąć zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Na szczęście wielu z nich udaje się zapobiec, a platformy internetowe inwestują przede wszystkim w systemy, które mają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa użytkowników. Zazwyczaj martwimy się przede wszystkim o utratę środków finansowych – dlatego tak ważne jest zabezpieczenie zaliczki i całości transakcji.

Dwie strony medalu, czyli obawy sprzedających i kupujących

Kiedy chcemy zakupić przedmiot przez Internet, staramy się wyszukać jak najwięcej dostępnych informacji o sprzedającym. Mamy wówczas na względzie bezpieczeństwo swoich danych osobowych i środków finansowych. Sprawdzamy udostępnione opinie, historię transakcji, lokalizację sprzedającego i inne parametry. Jeśli słyszymy o oszustwach, informacje dotyczą najczęściej kupujących, którzy po wpłaceniu środków nie otrzymali zakupionych przedmiotów.

Coraz częściej mówi się jednak o kradzieżach dotyczących drugiej strony – osób sprzedających. Wyłudzenia są szczególnie popularne na platformach e-handlowych, na których każdy, po założeniu konta, może wystawić swoje przedmioty na sprzedaż.

Podczas internetowych poszukiwań wymarzonego przedmiotu i zaufanego sprzedawcy czasami zapominamy o tym, że po drugiej stronie również znajduje się osoba podatna na oszustwa. Sprzedający także chce chronić swoje przedmioty, środki finansowe i prawa. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie transakcji jest tak ważne, niezależnie od tego, po której stronie się znajdujemy.

Zabezpieczenie zaliczki i pełnej kwoty transakcji

Wiemy już, że zabezpieczenie płatności jest ważne zarówno z perspektywy kupującego, jak i sprzedającego. Pojawia się pytanie: jak to zrobić? 

W ostatnich latach system zabezpieczeń na platformach internetowych uległ znacznemu rozwojowi. Możliwe stało się np. zabezpieczenie zaliczki, którą wpłacamy i zwrot środków na konto kupującego, jeśli coś pójdzie nie tak. Jedną z zaufanych witryn służących do e-handlu i internetowej realizacji usług jest Sharelock. Platforma oferuje m.in. zawieranie umów pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą, zakup samochodu i wynajem mieszkania. W każdym przypadku proces przebiega w podobny, określony przez firmę i bezpieczny sposób.

  • Pierwszym krokiem jest rejestracja na portalu. W ten sposób weryfikowana jest tożsamość użytkownika, co zwiększa bezpieczeństwo transakcji.
  • Zarejestrowany użytkownik może wygenerować umowę i za pomocą wiadomości e-mail zaprosić partnera biznesowego do jej sfinalizowania.
  • W zależności od tego, czego dotyczy transakcja, po akceptacji kontraktu możliwa jest wpłata kaucji lub pełnej kwoty. Serwis zadba o zabezpieczenie zaliczki lub większych środków przez cały okres trwania transakcji.
  • Kiedy auto/mieszkanie trafi do kupującego lub usługa zostanie zrealizowana, pieniądze zostaną odblokowane i trafią bezpośrednio na konto sprzedającego/usługodawcy.

Powyższe działania umożliwiają stronom bezpieczny przebieg transakcji i gwarancję uzyskania środków pieniężnych. Wybierając zaufane platformy, takie jak Sharelock, możemy być spokojni o dokonywane płatności.