Finansowanie pod zastaw – które firmy mogą z niego skorzystać?

Finansowanie pod zastaw – które firmy mogą z niego skorzystać?

8 grudnia, 2022 0 przez Redaktorka Agnieszka

Polscy przedsiębiorcy mają wiele możliwości w zakresie pozyskiwania środków dla swoich firm, od produktów bankowych, przez leasing, po wspieranie się zewnętrznymi inwestorami. Finansowanie pod zastaw to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych pożyczek i kredytów w banku, z którą warto bliżej się zapoznać.

Jedna z dostępnych opcji to chociażby komfortowa pożyczka pod zastaw nieruchomości dla przedsiębiorców – dostępne są jednak również inne rozwiązania. Z finansowania mogą więc korzystać potencjalnie również firmy, które nie dysponują nieruchomościami, które mogłyby być przedmiotem zastawu. Więcej na ten temat poniżej!

Jakie firmy mogą wziąć pożyczkę pod zastaw?

Pożyczki pod zastaw nie są ograniczone tylko do konkretnych branż, rozmiarów firmy czy form prawnych. Mogą sięgać po nie zarówno relatywnie małe jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i duże spółki. Najważniejszym wymaganiem jest posiadanie odpowiednio wartościowego przedmiotu zastawu.

Takie aspekty, jak zdolność kredytowa (czy ogółem sytuacja finansowa firmy) oraz historia kredytowa (w szczególności ewentualne opóźnienia w BIK-u lub innych biurach informacji gospodarczej) schodzą na drugi plan, co oznacza, że łatwiej jest otrzymać środki firmom znajdującym się w trudniejszej sytuacji finansowej.

To inaczej niż w przypadku pożyczek i kredytów w banku, gdzie te kwestie mogą mieć duży wpływ na ostateczną decyzję potencjalnego pożyczkodawcy/kredytodawcy.

Co może być przedmiotem zastawu?

Co jednak w sytuacji, gdy firma na przykład działa tylko zdalnie, bądź póki co nie dysponuje żadną nieruchomością posiadaną na własność, a jedynie przykładowo wynajmuje przestrzeń biurową czy magazynową? Wcale nie oznacza to, że pożyczki pod zastaw, w tym komfortowa pożyczka pod zastaw nieruchomości dla przedsiębiorców, są niedostępne.

Po pierwsze, jeśli firma zdecyduje się na zastaw nieruchomości, nie musi to być wcale fabryka, biuro, mieszkanie czy magazyn należące do składników jej majątku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastawić nieruchomość podmiotu trzeciego, o ile oczywiście wyrazi on zgodę na taką operację.

Natomiast, w przypadku, gdy zastaw jakiejkolwiek nieruchomości nie wchodzi w grę, są aż trzy inne rozwiązania, z których można skorzystać. Mowa o zastawie ruchomości (na przykład pojazdów, maszyn czy sprzętu elektronicznego należącego do firmy), a także papierów wartościowych oraz wierzytelności. Warto jednak mieć na uwadze, że typ przedmiotu zastawu, a także jego wartość wpłyną na to, jaką maksymalnie kwotę będzie można uzyskać.