Formalności związane z założeniem firmy – od czego zacząć?

Formalności związane z założeniem firmy – od czego zacząć?

28 marca, 2023 0 przez Redakcja

Przejście na pracę na własny rachunek to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego, kto dotychczas doświadczył jedynie pracy na etacie. Z własną firmą wiąże się wiele zalet, ale również ryzyk, które nieodpowiednio zaopiekowane mogą doprowadzić do braku rozwoju biznesu. Jakie kroki należy poczynić, by założyć własną firmę?

Po pierwsze pomysł

Jak otworzyć firmę? Zanim przejdziemy do faktycznych formalności, musimy zastanowić się nad tym, czym nasza firma będzie się faktycznie zajmować. Odpowiedni pomysł na biznes to połowa sukcesu. Jeśli uda nam się odpowiednio zaplanować koncepcję otwarcia firmy, zdecydujmy, co chcemy robić, na jakiej zasadzie, kolejne kroki będą znacznie łatwiejsze. Zacznijmy od tego, gdzie chcemy świadczyć usługi będące przedmiotem naszego biznesu. Stacjonarnie? A może za pośrednictwem internetu. To kwestie, które musimy przemyśleć jeszcze przed podjęciem pierwszych kroków związanych z założeniem biznesu.

Jaka forma prawna firmy?

Jeśli pomysł i koncepcja związana z firmą jest ustalona, czas na formalne konkrety. Jaka forma prawna naszej firmy będzie najlepsza? Działalność jednoosobowa? A może spółka? Jeśli biznes jest naszym pomysłem i chcemy go prowadzić samemu, to właśnie jednoosobowa działalność gospodarcza będzie najlepszym rozwiązaniem. Istnieje wiele zalet takiego rozwiązania, włączając w to możliwość założenia firmy przez internet. Założenie spółki wiąże się z dodatkowymi obowiązkami prawnymi i kosztami, jednak w niektórych przypadkach – na przykład założeniu firmy z partnerem, to właśnie spółka będzie idealnym rozwiązaniem. 

Inne formalności związane z założeniem firmy

Jeśli zdecydowaliśmy się założyć jednoosobową działalność gospodarczą, nasz podstawowy obowiązek ogranicza się do zdobycia wpisu w bazie CEIDG. Wpis ten możemy uzyskać internetowo, po wypełnieniu szczegółowego wniosku o otwarcie firmy. To właśnie w tym wniosku musimy wskazać podstawę opodatkowania,  a także sposób księgowości. Dodatkowo niezbędne jest, by wskazać numer PKD.

Wpis do CEIDG otrzymamy w ciągu jednego dnia. Istnieje również możliwość załatwienia tych formalności w sposób stacjonarny podczas wizyty w Urzędzie Miasta. Jeśli decydujemy się na założenie spółki, niezbędne może okazać się złożenie dodatkowego wniosku o wpis do KRS, który jest płatny i wymaga dostarczenia umowy spółki, która musi zostać sporządzona notarialnie. Nie ulega jednak wątpliwości, że najbardziej podstawowa forma działalności gospodarczej – popularne JDG, jest niezwykle łatwa do otwarcia, dlatego dzisiaj każdy z nas bez problemu rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu i stać się przedsiębiorcą.