Jak skutecznie kontrolować domowy budżet?

Jak skutecznie kontrolować domowy budżet?

18 czerwca, 2020 0 przez Redakcja

Brak kontroli nad domowym budżetem może doprowadzić do sytuacji, w której żyjemy od wypłaty czy zaczynamy zadłużać się, aby mieć środki na podstawowe wydatki. Każdy z pewnością chce takiego obrotu wydarzeń uniknąć. Jest to możliwe, jednak może wymagać pewnych poświęceń, a także dużej dozy odpowiedzialności. W takim razie jak skutecznie kontrolować domowy budżet?

Zapisuj wszystkie wpływy i wydatki

Nie da się skutecznie kontrolować domowego budżetu bez zapisywania informacji na temat tego, na co wydajemy pieniądze, a także skąd je bierzemy. Można w tym celu wykorzystać po prostu kartkę i długopis, ale lepszym rozwiązaniem może być sięgnięcie po służące do tego celu aplikacje mobilne.

Nie tylko ich nie zgubimy czy nie zniszczymy, ale także będziemy mogli liczyć na szereg przydatnych funkcji, takich jak różnego rodzaju wykresy i statystyki, na przykład odnośnie tempa czy kategorii wydatków. Pozwoli nam to wyraźnie zobaczyć, na co wydajemy najwięcej pieniędzy i ocenić, czy rzeczywiście wydatki te są potrzebne, a także, jak można je zmniejszyć bądź całkowicie się ich pozbyć.

Dobrze rozważ każdy poważny zakup

Wielu z nas ma tendencję do impulsywności, co kończy się często nieprzemyślanymi, kosztownymi zakupami i ostatecznie pustym kontem bankowym. Dlatego też z każdym poważnym zakupem warto poczekać przynajmniej jeden dzień, a najlepiej kilka, a także stworzyć listę za i przeciw i po prostu się z danym pomysłem oswoić.

Często okaże się, że już na następnego dnia nasz entuzjazm przygaśnie i zauważymy, że na przykład wcale nie potrzebujemy nowego telewizora, ponieważ stary wciąż jest sprawy i spełnia w dużej mierze nasze oczekiwania, a są w danym momencie ważniejsze wydatki.

Stwórz poduszkę bezpieczeństwa

Nawet pozornie stabilna gospodarka w każdej chwili może się zawalić, prowadząc do masowych zwolnień i zubożenia społeczeństwa. Dlatego też tak ważne jest, aby posiadać poduszkę bezpieczeństwa w wysokości co najmniej 3, a najlepiej 6 miesięcznych wynagrodzeń. Dzięki temu w trudnej sytuacji poradzimy sobie i przetrwamy do lepszych czasów, kiedy inni będą mieli poważny problem.

Budowa poduszki bezpieczeństwa nie jest jednak łatwa, zwłaszcza, jeśli mamy napięty budżet i mało możliwości do oszczędzania. Mimo wszystko warto jednak odłożyć chociaż 10% wynagrodzenia co miesiąc, dopóki poduszka nie zostanie zbudowana, odmawiając sobie za to na przykład wyjść do kina czy innych przyjemności. Może to być mało komfortowe, ale na dłuższą metę pozwoli zapanować nad budżetem nawet w bardzo trudnych okolicznościach.