Kto może rozliczyć się z podatku korzystając z deklaracji PIT 28?

Kto może rozliczyć się z podatku korzystając z deklaracji PIT 28?

11 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Przygotowując się do złożenia zeznania podatkowego, co dla większości osób jest corocznym obowiązkiem, trzeba dysponować stosowną wiedzą, która pozwoli zrobić to w prawidłowy sposób. Kluczowy jest zwłaszcza wybór właściwego formularza.

Deklaracja przygotowana z myślą głównie o właścicielach nieruchomości

Spora grupa podatników korzysta z deklaracji PIT 28. Służy ona do rozliczenia się z przychodów, jakie zostały uzyskane z tytułu:

  • dzierżawy
  • poddzierżawy
  • najmu
  • podnajmu
  • prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • sprzedaży produktów rolnych, które pochodzą z własnej uprawy lub hodowli

Całe zadanie polega, podobnie jak w przypadku innych rodzajów deklaracji, na wypełnieniu jej stosownymi danymi i dostarczeniu do Urzędu Skarbowego. Warto mieć na uwadze fakt, że i tutaj można skorzystać z określonych ulg oraz odliczeń. Do najpopularniejszych z nich należą: ulga abolicyjna, termomodernizacyjna, rehabilitacyjna oraz ta na Internet. Decydując się na skorzystanie z tej opcji należy pamiętać o dołączeniu do formularza wymaganych załączników. Jeden procent podatku jesteśmy w stanie przekazać na samodzielnie wybraną organizację pożytku publicznego, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Złożyć zeznanie PIT 28 możemy zarówno w tradycyjnej, papierowej formie, jak i korzystając z elektronicznych kanałów komunikacji. W tym celu wystarczy jedynie dysponować dostępem do komputera, smartfona lub tabletu, które mogą połączyć się z siecią oraz wymaganymi do potwierdzenia swojej tożsamości informacjami.

Istotne terminy i kwestie o których trzeba pamiętać

Osoby, które rozliczają się przy pomocy wspomnianej deklaracji muszą pamiętać, że czas złożenia zeznania jest tutaj nieco krótszy, niż ma to miejsce chociażby w przypadku PIT-u 37. Ostatnim dniem, w którym można to zrobić, jest 28 lutego 2022 roku. Bardzo ważne jest także przestrzeganie terminu uregulowania ryczałtu należnego za grudzień, który upływa w tym samym dniu. Należy traktować to poważnie, gdyż nawet jednodniowe spóźnienie jest postrzegane jako popełnienie wykroczenia skarbowego i jest w stanie skutkować koniecznością poniesienia odpowiedzialności karnej. Gdy tego rodzaju sytuacja miała miejsce, trzeba jak najszybciej rozliczyć się z podatku oraz złożyć w Urzędzie pismo, w którym przyznamy się do popełnienia czynu zabronionego. Będzie to tak zwany czynny żal, który pomoże uniknąć konsekwencji prawnych naszego błędu. Kluczowe jest zachowanie spokoju oraz zimnej krwi, istnieją bowiem duże szanse na pomyślne załatwienie całej sprawy.