Praca i zarobki w Ikea

Praca i zarobki w Ikea

29 stycznia, 2021 0 przez Redakcja

Ikea w naszym kraju ma tylko kilka sklepów. Pomimo niewielkiej ilości placówek handlowych, zatrudnia kilka tysięcy pracowników. Podstawowym profilem działalności firmy Ikea jest sprzedaż mebli i artykułów wyposażenia mieszkań. Warto jednak dodać, że obok sprzedaży mebli i wszystkiego, co jest potrzebne w mieszkaniu czy domu, w Ikea znajdziemy także spółki prowadzące dystrybucję i produkcję, a także działalność gastronomiczną i księgową.

Obsługa klienta i nie tylko

W Ikea można znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w działach ukierunkowanych na obsługę klienta. Zatrudnienie znaleźć mogą pracownicy, których obowiązkiem będzie dbanie o ekspozycję produktów, kasjerzy, magazynierzy, ale i kierowcy, których zadaniem będzie dostarczanie produktów pod wskazany adres. W sieci standardem jest konkretny podział obowiązków. Dla przykładu kasjer jest przypisany wyłącznie do pracy na kasie a magazynier do pracy w magazynie, istnieją jednak odstępstwa od tej zasady. Przy dużej liczbie klientów przeszkoleni pracownicy mogą być czasowo przenoszeni do pracy w innych działach. Obowiązkiem każdego pracownika jest też dbanie o wizerunek firmy, właściwą ekspozycję produktów i wygląd sklepu. Do zakresu obowiązków większości pracowników należy też dbanie o odpowiednią ilość rzeczy wystawionych do sprzedaży sklepu i szybkie uzupełnianie braków towarowych.

Czas pracy

Sklepy Ikea dla klientów otwarte są od godziny 10:00 do 21:00, w niektórych placówkach nawet do 22:00, jednak nie oznacza to, że czas pracy pracowników jest taki sam. Przed otwarciem sklepu i po jego zamknięciu należy przecież wykonać wiele prac, w tym prac porządkowych. Obowiązkiem pracowników jest wcześniejsze przygotowanie sklepu na odwiedziny klientów, których w ciągu dnia może być nawet kilkaset. Zatrudniając się w Ikea, przyszły pracownik musi więc być przygotowany na pracę zmianową, w tym pracę zaczynającą się wcześnie rano lub kończącą się o późnej godzinie.

Zatrudnienie w Ikea – proces rekrutacji

Chcąc zatrudnić się w firmie Ikea, trzeba przejść dwustopniowy proces rekrutacji. Należy dodać, że wymagania wobec pracowników, w tym pracowników niskiego szczebla, są dosyć wysokie, nie każdy więc może liczyć na zatrudnienie w tej firmie. Na każdym etapie rekrutacji oceniana jest przede wszystkim komunikatywność, ukierunkowanie na potrzeby klienta, a także identyfikowanie się z firmą. Bardzo istotne jest też poczucie wspólnoty, praca w Ikea bowiem jest pracą zespołową. Osoba, która nie potrafi współpracować, raczej nie będzie zatrudniona w firmie Ikea.

Rekrutacja w Ikea to kilkuetapowy proces – im niższe stanowisko tym proces rekrutowania ma mniej etapów. Ubiegając się na podstawowe stanowiska, rekrutacja zamyka się w dwóch etapach: pierwszym – rozmową z działem HR-u, który weryfikuje to, czy dany kandydat wpisuje się w wartości oraz kulturę firmy. Drugi etap to rozmowa przełożonym działu, do którego kandydat aplikował. Warto tu wiedzieć, że rozmowa z przyszłym przełożonym skupia się przede wszystkim na wiedzy kandydata, jego doświadczeniu, a także we wpasowaniu w zespół.

Przy zatrudnieniu najczęściej nie jest wymagana znajomość języków obcych czy też wyższe wykształcenie – zwłaszcza na tzw. stanowiska podstawowe. Takie wymagania stawiane są przede wszystkim przy zatrudnianiu na stanowiska wysokiego szczebla. Warto tu dodać, że pracownicy poszukiwani są nie tylko na zewnątrz. Standardem w firmie jest poszukiwanie pracowników wśród tych, którzy już pracują w Ikea i chcieliby pracować na innym, lepszym stanowisku pracy. Możliwe jest także zatrudnienie w innych sklepach Ikea, w tym praca za granicą. Każdy pracownik Ikea może starać się o przeniesienie do placówki w innym kraju.

Podsumowując: dla rekruterów istotne są umiejętności, takie jak:

– łatwość nawiązywania kontaktów;

– komunikatywność;

– otwartość;

– chęć do współpracy;

– rzetelność;

– odpowiedzialność;

– nienaganna postawa wobec klientów.

Zarobki w Ikea

Zarobki w Ikea rzadko przekraczają kwotę 3 tysięcy złotych miesięcznie. Firma zatrudnia przede wszystkim na podstawie umowy o pracę, trzeba jednak dodać, że nie zawsze oferowany jest pełen etat. Wielu pracowników pracuje na pół etatu, a nawet na jedną czwartą etatu. Zarobki w takiej sytuacji są rzecz jasna dużo mniejsze.

Projektant wnętrz w Ikea

Mediana wynagrodzenia całkowitego projektanta wnętrz pracującego dla Ikea wynosi około 5 500 zł brutto. Szacuje się, że inną kwotę, w przedziale 4 230 zł – 6 910 zł otrzymuje tylko do drugi projektant wnętrz, przy czym najniższą kwotę (tj. około 4 tys. zł brutto), otrzymuje około 25% pracowników na tym stanowisku.

Sprzedawca w Ikea

To najczęstsze stanowisko, na które odbywa się rekrutacja. Niestety, ma ono to do siebie, że oferta pracy jako sprzedawca Ikea nie zawsze dotyczy pełnego etatu. Ma to swoje plusy – zwłaszcza dla osób chcących sobie dorobić – jak choćby studentów. Na stanowisku, przy pełnym etacie można zarabiać nawet 3 360 zł brutto.

Warto przy tym wiedzieć, że minimalna stawka godzinowa niemal na każdym stanowisku wynosi około 20 zł brutto. Dla bardzo ambitnych osób może być to zatem niesatysfakcjonująca kwota.

Stanowska, jak w każdej firmie różnią się między sobą wynagrodzeniem. Atutem dla wszystkich jest jednak system premiowy, a także szereg profitów, które może otrzymać pracownik. Wymienić tu można choćby opiekę medyczną, kartę Multisport, niedrogie posiłki czy zniżki i bonusy przy zakupach i wiele innych. Pracownicy chwalą sobie także dobrą atmosferę w pracy.