Sprzedaż gotowych spółek w Gdyni

Sprzedaż gotowych spółek w Gdyni

18 listopada, 2022 0 przez Redaktorka Justyna

Sprzedaż gotowych spółek rozwija się w szybkim tempie, ponieważ przedsiębiorcy zauważają ogromne atuty wyboru gotowej spółki. Jest ich naprawdę wiele. Dzisiaj dowiesz się, dlaczego sprzedaż gotowych spółek w Gdyni jest tak popularna.

Sprzedaż gotowych spółek w Gdyni

Gdynia według magazynu Forbes była w 2021 roku drugim najlepszym miastem w Polsce do rozpoczęcia nowej działalności. W Gdyni znacznie więcej nowych spółek powstaje, niż się zamyka, pomimo bardzo trudnego okresu – jesteśmy po pandemii covidowej i w niepewnej sytuacji gospodarczej. Gdynia jednak to jedno z lepszych miast do prowadzenia biznesu. Jest położona w aglomeracji trójmiejskiej, którą zamieszkuje ponad milion osób, więc jest stały dopływ klientów. Jest to miasto portowe, więc przemysł jest bardzo rozwinięty. Dodatkowo jest to bardzo popularna miejscowość nadmorska, gdzie chętnie przez cały rok przyjeżdżają turyści. Tak więc rodzajów działalności, jakie sprawdzą się w Gdyni, jest ogromnie dużo.

Zalety wyboru gotowej spółki

Kupno gotowej spółki to przede wszystkim oszczędność czasu i to pod każdym względem. Zarówno dosłownie – nie musimy składać dużej ilości dokumentów, czekać na ich rozpatrzenie oraz na wpisy do odpowiednich rejestrów, jak i nie musimy czekać na ruszenie z działalnością, na historię spółki czy odpowiednią zdolność kredytową do rozpoczęcia inwestycji z zewnętrznym finansowaniem. Kupić możemy gotową spółkę zarówno z historią, jak i bez historii (pomimo to istnieje ona na rynku często kilka miesięcy).

Sam proces kupna trwa 1-2 dni robocze. Wystarczy tak naprawdę dogadać szczegóły i jedyne formalności, jakich musimy przypilnować to podpisanie umowy w obecności notariusza i zgłoszenie odpowiednich zmian do rejestrów i urzędów (zmiana właściciela, akcjonariusza czy komplementariusza spółki). Oprócz czasu chodzi również o samą wiedzę i umiejętności – w dzisiejszych czasach w Polsce biurokracja jest na takim poziomie, że często trudno jest prawidłowo wypełnić wnioski i musimy je wielokrotnie poprawiać – tutaj całą tę urzędową drogę pomijamy.

Czy kupno gotowej spółki jest bezpieczne?

Jeśli kupujemy gotową spółkę od profesjonalnej firmy – to jak najbardziej. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy ufać im w 100%. Ufaj, ale sprawdzaj. Warto jest samemu zweryfikować spółkę w rejestrze dłużników, poprosić o zaświadczenie z zakładu ubezpieczeń społecznych i urzędu skarbowego, że spółka nie zalega z żadnymi podatkami i składkami.

Dodatkowo w przypadku kupna spółki z historią można w umowie wpisać punkt, że za zobowiązania spółki i zadłużenie poczynione przed sprzedażą, o których sprzedawca nie poinformował i wyjdą one na jaw w późniejszym czasie, będzie odpowiadał on majątkiem prywatnym. Jest to bardzo ważny zapis, który chroni kupującego. Jeśli jednak wybierzemy zaufaną, rzetelną i uczciwą firmę, która ma ugruntowaną pozycję na rynku, dobre opinie i obsługuje setki klientów – kroki te mogą okazać się zbędne, jednak do tego musimy mieć naprawdę duże zaufanie do takiej firmy. Jeśli trafisz na ofertę prywatną z popularnych serwisów internetowych – musisz zachować najwyższą czujność i sprawdzić wszystkie niezbędne dokumenty.