Efekt jojo – czym jest i jak go uniknąć po zakończeniu diety?

Efekt jojo – czym jest i jak go uniknąć po zakończeniu diety?

12 października, 2020 0 przez Redakcja

Efekt jojo to zmora osób, które się odchudzają. Jest to zjawisko, podczas którego dochodzi do przyrostu masy ciała – dzieje się to po zakończeniu odchudzania. Zazwyczaj w ramach efektu jojo osoba, która zakończyła dietę, wraca do dawnej wagi, a nawet waży jeszcze więcej niż przed rozpoczęciem diety. Do efektu jojo może dojść od razu po zaprzestaniu stosowania diety lub stopniowo. Zwykle efekt jojo jest najbardziej widoczny u osób, które szybko zrzuciły dużą nadwagę. Im szybsza utrata wagi, tym większe prawdopodobieństwo, że wkrótce pojawi się efekt jojo. Co jeszcze warto wiedzieć o efekcie jojo i jak go uniknąć? Podpowiadamy.

Przyczyny efektu jojo

Istnieje kilka głównych przyczyn, które mogą powodować efekt jojo. Można do nich zaliczyć m.in.:

– brak treningów w momencie osiągnięcia wymarzonej wagi,

– wrócenie do starych nawyków żywieniowych zaraz po zakończeniu diety,

– praktykowanie głodówek jako sposobu na odchudzanie,

– stosowanie drakońskich diet,

– jedzenie niezdrowych przekąsek w dużej ilości.

Wniosek jest więc taki, że po osiągnięciu docelowej wagi nie można tak po prostu zrezygnować z diety oraz ćwiczeń i wrócić do starych nawyków. Jeśli to zrobisz, to najprawdopodobniej prędzej czy później poczujesz efekt jojo. Musisz także wybierać bezpieczne i racjonalne sposoby na odchudzanie. Stosowanie głodówek oraz diet 1000 kalorii nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ nie jest to model odżywiania się, który może zostać z Tobą na dłużej. Powinieneś dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii i wprowadzać nawyki, które jesteś w stanie powtarzać przez całe życie.

Co zrobić, aby uniknąć efektu jojo?

Najlepszym sposobem na to, aby uniknąć efektu jojo, jest stosowanie niezbyt restrykcyjnej diety. Po pewnym czasie może się ona stać Twoim nawykiem i nie zostanie z Tobą tylko na kilka tygodni, ale na długie lata. Przykładem takiej diety jest dieta wegetariańska, śródziemnomorska lub dieta 1500 kcal. Dobrym pomysłem jest też dieta pudełkowa, która pozwala zaoszczędzić sporo czasu na gotowaniu. Staraj się unikać głodu i zastanów się nad tym, aby wprowadzić leki na odchudzanie i suplementy na odchudzanie. Tabletki na odchudzanie dostarczą Twojemu organizmowi witaminy i minerały, a także mogą zahamować apetyt. Więcej na ich temat dowiesz się ze strony https://dietetyk.edu.pl/, na której znajdują się artykuły na temat diet oraz zdrowego stylu życia.