Na jaką pensję może liczyć strażnik więzienny?
1 grudnia, 2021Ludzie wybierając swoją ścieżkę zawodową często dokonują zaskakujących wyborów. To, co dla jednych oczywiste, dla innych może uchodzić za dziwną przypadłość i trudną drogę, na którą nie warto się decydować. Pewna grupa osób wykonuje naprawdę trudne zawody i nie przejmuje się opiniami innych. Kieruje nimi pasja, chęć niesienia pomocy i inne wzniosłe idee. Jednak nie ma co się oszukiwać, czasami powody są bardziej banalne i sięgają przyziemnych spraw, takich jak płaca. Za coś przecież trzeba żyć! Dzisiaj rozłożymy na czynniki pierwsze pracę wykonywaną w służbach więziennych. Dla jednych to inny świat, znany tylko z filmów, a dla pozostałych zwykła codzienność. Zapraszamy do lektury!
Jak wygląda praca w służbach więziennych?
Zamknij na chwilę oczy i przenieś się do świata za kolczastymi drutami i kratami. Jesteśmy w więzieniu! Chłodna atmosfera, dźwięk zamykanych drzwi, odtwarzanie codziennych czynności, wzajemna nieufność. Jedni marzą o tym, aby wyrok w końcu dobiegł końca, a dla jeszcze innych nie ma to najmniejszego znaczenia. W tym wszystkim muszą odnaleźć się klawisze. Dla nich więzienny świat to chleb powszedni. Powiedzmy sobie szczerze, że nie jest to łatwy zawód. Zakłady karne są pełen ludzi poranionych przez życie. Bez owijania w bawełnę, nikt tam nie siedzi za niewinność! Trudno jest pilnować takich ludzi. Nigdy nie wiadomo, co im przyjdzie do głowy. Pamiętajmy też o tym, że w takich miejscach często dochodzi do udanych samobójstw. Zdarza się też, że wielu więźniów ma napady furii, złości, krzyczy, płacze, wpada w rozpacz i przeżywa wiele innych trudności. Dlatego każdy dzień strażnika więziennego to zwyczajnie walka o przetrwanie. Nigdy nie wiadomo, co się zdarzy i co, przyniesie dzień. Ogólnie rzecz ujmując, jest to życie w ciągłym towarzystwie adrenaliny.
Ile zarabia strażnik więzienny?
Praca strażnika nie należy do łatwych! Czy zatem finanse są adekwatne do warunków, w jakich czynności służbowe są wykonywane? W teorii służby więzienne powinny być sowicie wynagradzane. Człowiek bowiem narażony jest na ogromne szkody natury fizycznej, psychicznej, finansowej i na wiele innych niedogodności. Według raportów dostępnych w sieci miesięczne wynagrodzenie całkowite (wartość środkowa – mediana) kształtuje się na poziomie około 5000 zł brutto. W rezultacie funkcjonariusze pracujący w więzieniach mogą najczęściej korzystać z pensji na rękę w wysokości lekko ponad 3600 złotych. Warto podkreślić fakt, że blisko 25 procent najgorzej wynagradzanych strażników może liczyć na miesięczną kwotę poniżej 3600 złotych. Zarobki powyżej 5800 złotych otrzymuje tylko nieliczna grupa ludzi pracujących w tej branży i wykonujących ten niebezpieczny zawód. Istotne jest też to, że osoby takie otrzymują premie, które nie są wliczane do raportu. Dodatki te są w stanie w dużym stopniu podnieść miesięczne wynagrodzenie.
Dlaczego ludzie decydują się wykonywanie zawodu strażnika więziennego?
Praca w służbach więziennych to nie lada wyzwanie! Dlaczego zatem pewna grupa osób decyduje się wykonywać ten zawód? Powodów może być bardzo dużo. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Wiele osób ląduje w takim miejscu, gdyż mają w sobie poczucie misji do spełnienia i niesienia pomocy innym. Niektórzy twierdzą, że każdemu można pomoc i nie ma złych ludzi, są tylko zagubieni. Mają nadzieję, że tym sposobem zmienią świat, zrobią coś dobrego, pomogą drugiemu człowiekowi. Nieważne, że osoba ta dopuściła się strasznego czynu, gdyż każdemu należy się szansa. W dzieciństwie, a potem w młodości ludzie wyobrażają sobie swoje życie i pracę, a potem rzeczywistość wszystko weryfikuje!
Zawód strażnika więziennego nie należy do łatwych. Po pierwsze taki człowiek musi pracować w specyficznym środowisku i jest narażony na wiele niebezpieczeństw. Co więcej, odbiór społeczny takie osoby także nie jest korzystny. Jest to zawód, który budzi powszechną niechęć ze względu na charakter wykonywanego zajęcia. Jest to tak zwana brudna robota. Ludzie z zewnątrz często mają przeświadczenie, że przebywanie z patologią może sprawić, że strażnik więzienny uosobi się do przestępców. Co więcej, myślą, że klawisze są też skażeni negatywnymi właściwościami środowiska izolacyjnego. Podsumowując, taki człowiek z jednej strony ma więźniów, a z drugiej niechętne społeczeństwo. Do tego wszystkiego pensja! Czy niska? Tego nie da się ocenić. Dla jednych będzie to słabe wynagrodzenia, a pozostali nie zamieniliby swojej pracy na żadną inną. Jedno jest pewne, że praca w więziennictwie to nie jest rozwiązanie dla osób, które szukają spokojnego, łatwego i dostatniego życia!