Rodzaje bram szybkobieżnych – jak wybrać odpowiednią?

Rodzaje bram szybkobieżnych – jak wybrać odpowiednią?

15 listopada, 2023 0 przez Redaktorka Justyna

Wybór odpowiedniej bramy szybkobieżnej to decyzja, która może mieć znaczący wpływ na efektywność, bezpieczeństwo i ogólną operacyjność każdej firmy. Niezależnie od tego, czy prowadzisz magazyn, zakład produkcyjny czy centrum logistyczne, odpowiednio dobrana brama szybkobieżna jest kluczowym elementem, który zapewnia płynność procesów i zabezpiecza przed niepożądanymi stratami czasu oraz energii. 

Przy wyborze bramy należy uwzględnić szereg czynników, takich jak częstotliwość użytkowania, wymagania termoizolacyjne, a także specyfikę branży i towarów, związanych z Twoją firmą. Odpowiednio dobrana brama szybkobieżna nie tylko zwiększa efektywność operacyjną, ale również przyczynia się do optymalizacji procesów logistycznych, co w efekcie może znacząco podnieść konkurencyjność Twojego przedsiębiorstwa na rynku. 

Bramy a bezpieczeństwo pracy

Bezpieczeństwo w miejscu pracy to priorytet, a bramy szybkobieżne odgrywają tu niebagatelną rolę. Są zaprojektowane tak, aby minimalizować ryzyko wypadków oraz niekontrolowany przepływ osób i pojazdów. Nowoczesne systemy wyposażone zostały w zaawansowane sensory, które wykrywają obecność obiektów w strefie zamknięcia i automatycznie zatrzymują ruch bramy, zapobiegając kolizjom. Dodatkowo, systemy awaryjnego otwierania gwarantują dostęp do pomieszczeń, nawet podczas awarii zasilania, co jest kluczowe dla ewakuacji i bezpieczeństwa pracowników.

Materiały użyte do produkcji bram, takie jak wytrzymałe plandeki czy tworzywa sztuczne, również przyczyniają się do ochrony. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, co zmniejsza ryzyko awarii i związanych z nimi niebezpiecznych sytuacji. Inwestycja w bramę szybkobieżną z odpowiednimi zabezpieczeniami to nie tylko kwestia zapewnienia płynności pracy, ale również istotny element strategii redukcji ryzyka wypadków. Dzięki temu przedsiębiorstwo może znacząco obniżyć koszty związane z ewentualnymi szkodami i zwiększyć ogólne bezpieczeństwo pracy.

Efektywność bram — która jest najlepsza? 

 

Wybór odpowiedniej bramy szybkobieżnej to decyzja, która bezpośrednio przekłada się na oszczędności operacyjne firmy. Trwałość takich rozwiązań oznacza rzadszą potrzebę wymiany i napraw, co redukuje długoterminowe wydatki na serwis. Ponadto, bramy o wysokiej izolacji termicznej przyczyniają się do utrzymania stabilnej temperatury w pomieszczeniach, co jest szczególnie istotne w przestrzeniach chłodniczych i magazynach, gdzie kontrola klimatu ma bezpośredni wpływ na koszty energii. Minimalizacja przestojów jest kolejnym aspektem, który podnosi efektywność operacyjną – szybkie otwieranie i zamykanie bram zapobiega utracie ciepła i zwiększa dynamikę pracy.

Bramy spiralne, harmonijkowe i rolowane to trzy różne rozwiązania, które mogą wpłynąć na efektywność energetyczną i operacyjną w miejscach takich jak chłodnie czy magazyny. Bramy spiralne charakteryzują się bardzo szybkim otwieraniem, co minimalizuje utratę chłodu, są więc idealne tam, gdzie liczy się każda sekunda. Bramy harmonijkowe, składające się z segmentów, są praktyczne w miejscach o ograniczonej przestrzeni, ponieważ nie wymagają dodatkowego miejsca do otwarcia. Z kolei bramy rolowane, zwijające się w rulon, są często wybierane ze względu na ich prostotę i niskie koszty instalacji. Wybór odpowiedniego typu bramy zależy zatem od specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa.