Karta płatnicza dla dziecka

Karta płatnicza dla dziecka

15 września, 2021 0 przez Redakcja

Zwykło się uważać, że karty płatnicze to zabawki należące do świata dorosłych. Obecnie jednak, coraz więcej ofert bankowych skierowanych jest właśnie do młodych ludzi – młodzieży, która ukończyła trzynaście lat. Rodzice mogą zakładać im konta bankowe, a także starać się o to, aby ich dzieci mogły operować na co dzień tzw. plastikowymi pieniędzmi.

Czy takie działania ze strony rodziców są rozsądne?

Czy młody człowiek, który właśnie ukończył trzynasty rok życia, będzie na tyle odpowiedzialny, aby operować swoimi pieniędzmi?

Jak zostało wcześniej wspomniane, już dzisiaj wiele banków posiada oferty skierowana do osób niepełnoletnich. Wiadomo, że ich pełnomocnikami są rodzice lub opiekunowie, w związku czym to oni ostatecznie decydują, czy dziecko skorzysta z danej oferty, czy też nie. Mają oni trudny orzech do zgryzienia, ponieważ banki prześcigają się w usługach, które mają mieć jak najlepsze warunki.

Do wyboru są przede wszystkim dwa warianty: czy założyć dziecku jego własne konto bankowe, czy też dać mu dostęp do konta bankowego rodziców lub opiekunów. Druga propozycja wydaje się na pierwszy rzut oka dość abstrakcyjna, jednak znając szczegóły, jest to dość rozsądne rozwiązanie. Dziecko zostaje upoważnione do korzystania z karty płatniczej, dzięki czemu może wypłacać pieniądze z bankomatu i dokonywać płatności kartą w sklepie. Nie może jednak wykonywać przelewów i transakcji internetowych. Ma tez ograniczoną ilość pieniędzy w danym okresie. Dzięki temu, że rodzice/opiekunowie i dziecko mają wspólne konto, mają oni lepszy i dokładniejszy wgląd w historię rachunku, a więc stale kontrolują wydatki dziecka. Z drugiej strony, gdyby dziecko miało własne konto, mogłoby nauczyć się odpowiedzialności. Miesięcznie dostawałoby bowiem regularne wpływy z konta rodziców – dziecko mogłoby z tymi pieniędzmi zrobić to, co by chciało. Gdyby wydało wszystko na początku miesiąca i nie zostawiło nic na później, mogłoby zrozumieć, jak należy operować pieniędzmi (ważne jednak jest to, żeby rodzice nie dawali mu dodatkowych pieniędzy).

Podsumowując, jeśli dziecko posiada własne konto bankowe i młodzieżową kartę płatniczą, czuje większą odpowiedzialność za posiadane pieniądze. Uczy się w ten sposób odpowiedzialności i sprawnego operowania pieniędzmi. To dobry sposób na przygotowanie dziecka do dorosłego życia.