Mało popularny zawód – manager floty

Mało popularny zawód – manager floty

8 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Postać managera floty nie jest na razie w Polsce dobrze znana. Zawód ten na zachodzie wyodrębnij już swoje specjalizacje – nas też to niebawem czeka. Aby nie tracić czasu, lepiej uzupełnić swoją wiedzę – zwłaszcza jeśli korzystasz z auta służbowego, masz własną firmę albo jeśli…sam planujesz karierę fleet managera. Sprawdź na czym polega ten zawód. Być może to ścieżka kariery wprost stworzona dla Ciebie.

Osoby, które wiedzą co nieco o zadaniach fleet managera kojarzą zapewne systemy, takie jak lokalizacja pojazdów gps. Wiedzą też co zapewne o zadaniach fleet managera głównie o tym, że powinien on dbać o stan pojazdów i troszczyć się o to aby były one efektywnie wykorzystane. Za pojęciem fleet manager kryje się jednak znacznie więcej.

Gdzie to stanowisko?

Na początek kwestia podstawowa – nie w każdej firmie, gdzie mamy auta występuje stanowiska fleet managera. W przypadku flot liczących kilka pojazdów zadanie zwyczajowo przypisane fleet managerowi są wykonywane przez jednego z pracowników, czasem nawet przez szefa. Przy małych flotach zatrudnianie dodatkowej osoby byłoby nieopłacalne dla przedsiębiorstwa. Stanowiska fleet managerów tworzone są raczej w większych organizacjach, a już zwłaszcza w korporacjach – tam na porządku dziennym jest przecież zatrudnianie nawet kilku fleet managerów. Przy pokaźnej liczbie aut flotowych to całkiem zrozumiałe. Warto też zaznaczyć tutaj, że zawód fleet managera powoli rozbija się też na specjalizacje – niektórzy managerowie floty specjalizują się w zarządzaniu pojazdami transportowymi, inni zaś np. w zarządzaniu autami należącymi do managerów. Należy też pamiętać, że zarządzanie pojazdami wygląda inaczej w organizacji liczącej 10 aut a inaczej w firmie mającej do dyspozycji 100 pojazdów, które spełniają rożne funkcje.

Zadania mniejsze i większe

W tej chwili mało który fleet manager obywa się bez korzyści jakie oferuje lokalizacja pojazdów gps. Taki system to w zasadzie podstawowe narzędzie pracy fleet managera, które znacznie ułatwia zarządzanie flotą i czyni ją bardziej efektywną. Monitoring gps pozwala nie tylko na weryfikowanie pozycji pojazdów. Jego szczególna wartość ujawnia się wtedy, kiedy wysyła alerty. Kiedy tak się dzieje? Mianowicie wtedy, kiedy zajdą określone wcześniej okoliczności. Z reguły fleet manager chce otrzymywać alerty wtedy, kiedy np. pojazd wykroczy poza wytyczoną wcześniej trasę, albo gdy zbliżać będzie się termin wygaśnięcia ubezpieczenia. To, że w firmie działa taki system nie znaczy wcale, że fleet manager nie robi nic. To tak nie działa. Każdy system musi być dobrze obsługiwany aby ujawnił swoje wszystkie atutu. To fleet manager odpowiada zwykle za jego odpowiednią konfigurację, a co ważniejsze za analizę zebranych danych. Menadżer floty jest też zwykle odpowiedzialny za przygotowanie regulaminu korzystania z aut flotowych.