Jak urządzić pokój dziecka?

Jak urządzić pokój dziecka?

19 kwietnia, 2021 0 przez Redakcja

Urządzanie pokoju dziecięcego nie jest wbrew pozorom takim łatwym zadaniem. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno funkcjonalność pomieszczenia, jak i jego część kreatywną. O ile w pokoju niemowlęcym w urządzaniu możemy (a wręcz musimy) zdać się tylko na siebie. O tyle w przypadku starszych dzieci  trzeba wziąć pod uwagę również ich zdanie i upodobania. Jak urządzić pokój dziecka?

Podział przestrzeni 

Pierwszym krokiem jaki trzeba podjąć planując pokój dziecka jest podział przestrzeni. Najlepiej jest wydzielić w pokoju cztery strefy. Jedna przeznaczona jest do spania, druga do nauki, trzecia do zabawy, a czwarta może funkcjonować jako garderoba. Przestrzeń do spania to oczywiście łóżko. To miejsce powinno być przytulne, pościel może być z motywem ulubionej bajki dziecka. Warto też zastanowić się nad nieco większym materacem, w końcu to tutaj będziemy czytać bajki i też musimy się zmieścić. Przestrzeń do nauki w przypadku dzieci młodszych może być połączona ze strefą zabawy. Wystarczy dostawić mały stolik, gdzie dziecko będzie mogło rozwijać swoje manualne umiejętności. U dzieci starszych warto te strefy podzielić. W przestrzeni do nauki powinno stać biurko oraz wygodne krzesło, a w kąciku do zabawy – zabawki. Jeśli w pokoju znajduje się okno, to biurko najlepiej ustawić pod nim. Tym sposobem uzyskamy więcej naturalnego światła, które jest lepsze dla oczu. 

Dekoracje do pokoju dziecka 

Urządzając pokój dziecka nie można zapomnieć o dekoracjach. Uwzględniając w aranżacjach ulubioną bajkę dziecka, trzeba liczyć się z tym, że szybko może zmienić zdanie. Za tydzień lub miesiąc miejsce ulubionego bohatera może zająć inna bajka. Dlatego dobierając dekoracje do pokoju dziecka warto postawić na neutralne dodatki. Może to być kolorowana mapa na ścianę, naklejki geometryczne w kształcie zwierząt, lub drewniane napisy. Na literki możesz przykleić magnes, a ścianę pomalować farbą magnetyczną. To prosty sposób na stworzenie kreatywnego zakątka. Dziecko będzie mogło układać napisy samodzielnie i uczyć się literek w formie zabawy. Innym ciekawym pomysłem na wykorzystanie drewnianych napisów, to stworzenie z liter imię dziecka i zawieszenie go np. nad łóżkiem. 

Strefa przechowywania 

Bardzo ważnym miejscem  w pokoju dziecięcym jest strefa przechowywania. Szafa powinna być pojemna oraz niska, tak by dziecko samodzielnie mogło wyciągać i wkładać do środka ubrania. Ewentualnie obok szafy możesz postawić mały stołeczek. Nie możesz też zapomnieć o półkach na książki oraz komodzie na zabawki. Wygodnym rozwiązaniem są szuflady i szafki zamykane. Schowane w środku rzeczy nie sprawiają wrażenia bałaganu. Inną propozycją jest przechowywanie zabawek w wiklinowych koszach i pudełkach.