Czym jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego

Czym jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego

11 kwietnia, 2023 0 przez Redakcja

Wyjazd za granicę powinien być gruntownie przygotowany, aby zapewnić Tobie i Twoim towarzyszom najwyższy komfort i bezpieczeństwo. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w kartę EKUZ, która jest podstawowym zabezpieczeniem zdrowotnym podczas wizyty w krajach UE. Dowiedz się, czym jest EKUZ, kiedy jest przydatna i jak uzyskać dokumentację.

Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?

Jeśli planujesz wyjazd za granicę z rodziną, warto wcześniej zaopatrzyć się w kartę EKUZ. To rozwiązanie polecane wszystkim – rodzicom i dzieciom. EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w krajach członkowskich UE oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Posiadając kartę EKUZ masz prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych w ramach publicznej służby zdrowia świadczonych przez kraje należące do Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Oznacza to, że jeśli obywatel danego kraju dokłada się do dobrobytu, ty musisz zrobić to samo. Dzięki temu możesz cieszyć się takimi samymi warunkami opieki zdrowotnej jak mieszkańcy tych krajów. Innymi słowy, zakres świadczeń może różnić się od tego, do czego masz prawo w Polsce.

Jak wyrobić europejską karta ubezpieczenia zdrowotnego?

Plik jest całkowicie darmowy, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzymać tę kartę w portfelu. Pamiętaj, że karta nie zapewni Ci ochrony ubezpieczeniowej, a jedynie dostęp do narodowej służby zdrowia na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. Jeśli zależy Ci na pełnej ochronie, w której towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty wszelkiej udzielonej Ci pomocy – wykup ubezpieczenie (koszt takiego ubezpieczenia możesz zobaczyć pod linkiem). Kartę najszybciej otrzymasz osobiście w placówce NFZ. Jednak we wniosku możesz zaznaczyć, że wolisz wysłać go pocztą. To oczywiście odpowiednio wydłuża czas oczekiwania. NFZ przygotował odpowiednie upoważnienia dla osób trzecich, jeśli wiesz, że nie będziesz mógł odebrać karty osobiście.

Ubezpiecznie turystyczne, a EKUZ

Zapoznawszy się z możliwościami, jakie daje EKUZ, rozumiemy, że jest to jedynie podstawowe i ograniczone zabezpieczenie naszego życia i zdrowia podczas pobytu w innym kraju. Jeśli chcesz zabezpieczyć się jak najlepiej, ubezpieczenie podróżne jest tego warte. Możemy o nich myśleć jako o przedłużeniu NFZ, potwierdzonego kartą EKUZ. Jest to opcjonalne, prywatne, premium ubezpieczenie, które chroni nas przez okres i kraj określony w polisie. Uzyskanie go nie wymagało długiego oczekiwania, a formalności było bardzo mało. Nawet jeśli są to wakacje last minute, ubezpieczenie podróżne dla siebie i naszych bliskich możemy wykupić niemal w ostatniej chwili.