Czym jest poduszka finansowa i jak zacząć ją budować?

Czym jest poduszka finansowa i jak zacząć ją budować?

20 czerwca, 2023 0 przez Redakcja

Poduszka finansowa to możliwość zabezpieczenia finansów osobistych, która przydaje się w najmniej spodziewanych okolicznościach. Czym jest poduszka finansowa? Dlaczego warto ją zbudować? Jak się za to zabrać? Ile powinna wynosić poduszka finansowa? 

Poduszka finansowa – co to takiego?

Poduszka finansowa to środki odłożone na “w razie w”, które pomogą przetrwać, gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego. Pieniądze te mogą uratować budżet domowy w przypadku niespodziewanej utraty pracy lub innego wypadku. Poduszka finansowa nie tylko sprawia, że w razie nieoczekiwanego wydarzenia jej posiadacz ma pieniądze na nieplanowane wydatki. Jest ona także korzystna w kwestii psychicznej. Wiedząc, ze gdy coś się wydarzy ma się odłożone pieniądze dużo łatwiej się zdystansować do wydarzeń, które nadchodzą. Jak już wiadomo czym jest poduszka finansowa, warto przyjrzeć się teraz kwestii jaka jej wysokość zapewni poczucie bezpieczeństwa, gdy coś się wydarzy. 

Poduszka finansowa – jak obliczyć jej najniższą wartość?

Określenie kwoty poduszki finansowej zależy od wielu czynników. Powinna ona bazować na dochodach poszczególnych członków rodziny oraz ich codziennych potrzebach. Wyszczególniono trzy podstawowe warianty poduszki finansowej, dzięki którym w razie nieoczekiwanego wydarzenia jej posiadacz może czuć się w miarę bezpiecznie. Oto one:

– wariant minimalny
– wariant optymalny
– wariant maksymalny

Wariant minimalny poduszki finansowej to trzymiesięczne wynagrodzenie, wariant optymalny to wynagrodzenie półroczne, a idealny zakłada równowartość rocznego wynagrodzenia. Oczywiście można również mieć stworzoną poduszkę finansową na wyższą kwotę. 

Poduszka finansowa – jak stworzyć? 

Wielu ludzi uważa, że stworzenie poduszki finansowej jest niemożliwe ze względu na zbyt niskie dochody. Niezależnie od tego, jakie kto ma dochody rozpoczęcie budowania poduszki finansowej jest możliwe. Trzeba tylko wiedzieć od czego zacząć. Warto na początek określić jaka kwota docelowo ma znajdować się na poduszce finansowej. Dobrze w tym celu ustalić dochód i miesięczne wydatki. Po drugie dobrze ustalić datę do kiedy poduszka finansowa ma zostać zbudowana. W trakcie oszczędzania warto zrezygnować z ekstrawagancji i kupować tylko to, co naprawdę jest potrzebne. W kolejnych krokach warto stworzyć cykliczne przelewy na określoną kwotę na oddzielne konto. Można również przeznaczać na poduszkę nadwyżkę środków, która wpływa na konto podstawowe np. premię. 

Poduszka finansowa – gdzie najlepiej trzymać pieniądze?

Stworzenie poduszki finansowej to jedno, ale pozostaje pytanie, gdzie trzymać odłożone pieniądze. Najlepszym sposobem jest stworzenie oddzielnego konta przeznaczonego tylko i wyłącznie do tego celu. Jak wiadomo każdy człowiek jest inny, więc niektórzy wolą trzymać pieniądze w domu zamiast na koncie. Dlatego też poduszkę finansową można trzymać również w kopercie albo domowym sejfie. Należy przy tym pamiętać, że poduszkę finansową wykorzystuje się jedynie w sytuacjach naprawdę awaryjnych, a nie przy każdej możliwej okazji.