Nie popełniaj tych błędów, gdy chcesz dbać o osobiste finanse

Nie popełniaj tych błędów, gdy chcesz dbać o osobiste finanse

18 lipca, 2023 0 przez Redakcja

Uzyskiwanie stabilnych dochodów o odpowiedniej wysokości oraz posiadanie pewnych oszczędności, bardzo ułatwiają codzienne życie. Gdy nasza sytuacja finansowa jest unormowana obniżamy swój poziom stresu i możemy skupić się na zaspokajaniu potrzeb wyższego rzędu. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że większość osób dąży do uzyskania komfortu finansowego. Niestety nie wszystkim się to udaje, bo często popełniają oni typowe błędy, które prezentujemy poniżej.

Nieodpowiedni stosunek do pieniędzy

Wielu Polaków ma negatywny stosunek do pieniędzy. Nie potrafimy o nich rozmawiać i często traktujemy jako coś wstydliwego. Jednocześnie wszyscy bardzo interesujemy się pieniędzmi i przywiązujemy do nich dużą wagę. Problem jednak w tym, że wielu osobom zarabianie pieniędzy kojarzy się negatywnie. Myśląc o pracy mamy skojarzenia przede wszystkim z trudem, wyrzeczeniami a często nawet upokorzeniami. Jeśli patrząc na osoby zamożne jesteśmy przeświadczeni, że nieuczciwie zdobyli oni pieniądze to znak, że zadomowiły się u nas nieodpowiednie schematy myślowe. Warto zmienić ten sposób myślenia, bo pieniądze nie mają być celem samym w sobie, tylko mają być narzędziem, które pozwoli nam uzyskać liczne korzyści.

Życie na kredyt

Istnieją zarówno kredyty dobre jak i złe. O dobrym kredycie możemy mówić wtedy, gdy jest on przeznaczony na cele inwestycyjne. W zasadzie nie da się rozwijać żadnej działalności gospodarczej bez podejmowania ryzyka i zaciągania kredytów. Dobry kredyt będzie także wtedy, gdy pożyczymy pieniądze po to, by zdobyć cenne kwalifikacje, które zaprocentują w przyszłości. O złych kredytach mówimy przede wszystkim wtedy, gdy ktoś na kredyt kupuje dobra konsumpcyjne. Takie zakupy są po prostu droższe a poza tym oznaczają, że dana osoba nie potrafi odraczać momentu cieszenia się z danej rzeczy. Nie warto kupować za pożyczki na wysoki procent takich dóbr jak meble czy sprzęt RTV. Nie powinno się także finansować kredytem organizacji wystawnych świąt czy przyjęć weselnych.

Brak poduszki bezpieczeństwa

Poduszka bezpieczeństwa to posiadanie pewnych oszczędności na tzw. czarną godzinę. Takie pieniądze bardzo przydają się wtedy, gdy stracimy pracę ale spotkają nas problemy zdrowotne. Zawsze należy mieć odłożone pieniądze, które pozwolą choćby na minimalnym poziomie przeżyć pół roku bez nowych dochodów. To znacznie redukuje poziom stresu, dzięki czemu można skupić się na wychodzeniu z trudnej sytuacji.

Nieprzemyślane zakupy

Jest wiele osób, które mają w zwyczaju robić spontaniczne zakupy. Takie osoby są bardzo podatne na przekazy marketingowe i dość często kupują rzeczy, których wcześniej nie planowały nabyć. Nawet wtedy gdy kupują coś potrzebnego robią to szybko i bez większego namysłu. To bardzo źle wpływa nie tylko na sytuację finansową ale także na brak miejsca w domu. Jest wiele pań, które mają szafy pełne ubrań, jednak duża część z nich nie jest noszona, bo zakupy okazały się nietrafione. Takim osobom zaleca się, by robić w sklepie zdjęcia rzeczy, które chcą kupić, następnie odczekać tydzień i jeśli po namyśle nadal będą uważały, że dana rzecz jest niezbędna, wtedy warto ją nabyć.