Laserowe cięcie profili

Laserowe cięcie profili

12 października, 2021 0 przez Redakcja

Proces cięcia profili za pomocą lasera polega na wprowadzeniu punktów, na które kierowany jest wysokoenergetyczny strumień tnący. Wysokotemperaturowa wiązka laserowa jest otoczona przez gazy przemysłowe o wysokiej czystości. Cięcie laserowe umożliwia szybkie i dokładne cięcie blachy, rur, profili i innych materiałów.

Gdzie stosuje się laserowe cięcie profili?

Lasery to urządzenia, które oferują wiele możliwości. Są one stosowane we wszystkich dziedzinach przemysłu i produkcji. Cięcie laserowe jest stosowane głównie w przemyśle metalurgicznym, ale również często w budownictwie i przemyśle wykończenia wnętrz.

Jak dobrze ciąć laserem profile?

W celu uzyskania najlepszych rezultatów, wiązka laserowa powinna być prowadzona z dużą precyzją, co z kolei powinno zapewnić odpowiedni rodzaj używanego sprzętu. Warto zaznaczyć, że cięcie laserem profili opiera się na połączeniu trzech metod obróbki:

  • wypalania,
  • topienia,
  • sublimacji.

Przetworzone w ten sposób profile pozwalają na uzyskanie gotowego produktu, który nie wymaga ponownej modyfikacji.

Dlaczego warto stosować laserowe cięcie profili?

Laserowa obróbka profili ma wiele zalet. W ten sposób można obrabiać takie elementy, jak stal nierdzewna, stal węglowa, miedź, mosiądz lub aluminium. Metoda ta ma wiele zalet, z których najważniejszą jest uzyskanie pożądanej powierzchni cięcia. Możemy za pomocą tego cięcia uzyskać wysokiej jakości krawędzie. Mamy także możliwość cięcia cienkościennych rur i profili bez ryzyka jakiegokolwiek odkształcenia oraz cięcia konturów o różnych kształtach. Warto podkreślić, że zachodzą tutaj minimalne straty materiałowe przy jednoczesnej wysokiej wydajności. Możemy skupić się na obszarze oddziaływania termicznego. Nie ma tutaj także potrzeby dalszej obróbki. Dochodzi także do automatyzacji całego procesu. Mamy także zapewnione osiągnięcie doskonałej powtarzalności w zakresie parametrów elementów tnących.

Dlaczego opłaca się obrabiać profile laserem?

Profilowanie laserowe otwiera wielkie możliwości w zakresie technologii produkcji. Poszczególne procesy są znacznie szybsze. Komponenty wykonane z rur i profili są niezwykle ważne w budowie maszyn i urządzeń, jak również rur, konstrukcji nośnych i różnych wyrobów metalowych. Dzięki laserowemu profilowaniu można łatwo utrzymać pożądaną estetykę i spełnić określone wymagania techniczne, nawet jeśli proces produkcji wymaga powtarzalności.