Prawo jazdy kategorii C
11 lipca, 2021Kiedy pada hasło samochód ciężarowy, to większość osób od razu wizualizuje sobie TIR-a. Jednak niesłusznie, ponieważ, ogólnie rzecz ujmując, samochodem ciężarowym jest każdy pojazd przeznaczony do transportu towarów. Aby przybliżyć trochę ten wątek, w artykule znajdą się najważniejsze rodzaje samochodów ciężarowych.
Osoba, która chciałaby prowadzić pojazd o masie powyżej 3,5 tony musi mieć prawo jazdy kategorii C (lub C1). Należy jednak pamiętać, że ta kategoria odnosi się wyłącznie do samochodów, a nie do naczep. W tym wypadku potrzebne są dodatkowe uprawnienia – prawo jazdy kategorii E.
Odpowiednikiem TIR-a jest ciągnik siodłowy, czyli samochód przystosowany do ciągnięcia naczep. Nazwa pochodzi od siodła, czyli elementu, który łączy samochód z naczepą. Jest to szczególnie popularny rodzaj pojazdu ze względu na jego niepodważalne zalety. Ciągnik siodłowy może przewieźć znacznie więcej towarów niż samochody ciężarowe innego typu, jest stosunkowo zwrotny, zwłaszcza jak na tak dużą maszynę oraz ma możliwość doczepienia większej liczby przyczep i naczep. Dzięki temu jeden samochód może dostarczyć nawet kilka transportów ładunku za jednym razem.
Wywrotka jest pojazdem najczęściej stosowanym na budowach, ponieważ skrzynia ładunkowa zamontowana w tylnej części samochodu przechyla się w bok lub do tyłu, co umożliwia szybkie wyładowanie towaru. Jest to szczególnie istotne podczas przewozu sypkich materiałów.
Najczęściej są to stosunkowo małe samochody, w całości zabudowane, które mają otwierane tylne i boczne drzwi. Te ostatnie najczęściej są przesuwane, przez co furgony często kojarzą się z busami. Mimo to służą do przewozu ładunków, najczęściej niewielkiej liczby towarów. Furgonami mogą być np. samochody dostarczające e-zakupy do domu klienta.
Są to pojazdy służące do przewozu produktów spożywczych, chemii, leków czy elektroniki. Naczepa w takim samochodzie jest przerobiona na chłodnię, aby na całej trasie utrzymać niską temperaturę przewożonych towarów oraz chronić je przed światłem, wilgocią czy kurzem.
Oprócz tego istnieją również samochody ciężarowo-osobowe, które oprócz przewozu ładunków mogą również przewozić ludzi – do 9 osób razem z kierowcą. Często są nazywane busami lub minibusami i służą firmom do dowożenia pracowników do pracy.
Jak widać po ulicach jeździ wiele różnych rodzajów samochodów ciężarowych i warto mieć to na uwadze, chociażby szykując się do zdawania prawa jazdy na kategorię C. Okazuje się, że możliwości wykorzystania tych uprawnień jest znacznie więcej niż mogłoby się wydawać.