Jakie są rodzaje masek ochronnych i który wybrać?

Jakie są rodzaje masek ochronnych i który wybrać?

14 września, 2021 0 przez Redakcja

Jeszcze rok temu nikt z nas by nie pomyślał, że noszenie maski ochronnej stanie się obowiązkiem. W szpitalu – oczywiście, ale na co dzień? Jednak tak się stało i jako społeczeństwo musieliśmy przystosować się do nowej rzeczywistości. Nie tylko dla siebie, ale także ze względu na innych. Kiedy ceny masek jednorazowych wzrosły do niebotycznych sum, skierowaliśmy uwagę na maski wielokrotnego użytku. Jednak ceny znowu spadły, a my mamy coraz większy wybór. Jakie są rodzaje masek i który warto wybrać? 

Maski jednorazowe chirurgiczne 

Najpopularniejszym wyborem są maski jednorazowe. I to właśnie one są zalecane do codziennego użytku. Maski posiadają specjalne atesty i certyfikaty, które potwierdzają ich skuteczność w ochronie przed wirusami. Jednak, żeby spełniały swoją rolę muszą być regularnie wymieniane. Wirusy oraz bakterie osadzają się zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie maski. Chronią nas – użytkowników – przed wirusami z zewnątrz, ale także osoby nas otaczające, przed tym co my możemy nieświadomie roznosić. Maska, którą nosimy kilka dni z rzędu przestaje spełniać swoją rolę. Co więcej, staje się siedliskiem zanieczyszczeń. Dlatego jeżeli zależy nam na jak największej ochronie, to musimy pamiętać, że słowo ‘jednorazowe’ nie znalazło się w nazwie przez przypadek. 

Pamiętaj, że zadaniem maski jednorazowej nie jest filtrowanie powietrza, ale stworzenie bariery ochronnej. Powstaje ona między błonami śluzowymi, przez które wchłaniają się wirusy, a potencjalnym zanieczyszczeniem. Jak często należy zmieniać maski chirurgiczne? Według badań maksymalny czas noszenia maseczki wynosi godzinę. Po tym czasie powinniśmy zmienić produkt na nowy. Po tym czasie maseczka także nasiąka wilgocią z wydychanego powietrza. Więc automatycznie jej użytkowanie staje się niekomfortowe. 

Maski bawełniane

Maski bawełniane wielokrotnego użytku nie spełniają większych funkcji ochronny. Zasłaniają usta i nos, dzięki czemu stosujemy się do przepisów. Ale czy jesteśmy chronieni? Nie do końca. Materiał, z którego uszyte są maseczki bawełniane, przepuszcza wirusy. Są one mniejsze od struktury materiału, więc z łatwością przedostają się do środka. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z maseczek wielokrotnego użytku? Nie, ale warto wybrać takie, które mają wymienne wkłady. Niektóre maseczki posiadają podwójną warstwę materiału, między którą można włożyć fizelinę medyczną. Ta już jest w stanie zatrzymać wirusy i skutecznie chronić nas przed zakażeniem.