Półbuty męskie – Jak dobrać idealny rozmiar?

Półbuty męskie – Jak dobrać idealny rozmiar?

10 stycznia, 2023 0 przez Redakcja AO

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na wprowadzenie do swojego stylu trochę elegancji. Zdarza się, że zbliżające się okazje zmuszają nas do wybrania szykownego stroju. Niezależnie od tego jaka jest nasza motywacja do wyboru stylizacji, warto znać podstawowe zasady. Zastanówmy się jak dobrać półbuty męskie do garnituru, a także w jaki sposób wybrać odpowiedni rozmiar obuwia.

Jak dobrać rozmiar obuwia?

Wiele osób obawia się kupować obuwie przez Internet, gdyż nie chcą trafić na zły rozmiar. Z drugiej zaś strony, tego typu zakupy charakteryzują się wygodą oraz często możliwością większego wyboru. Okazuje się, że dobranie odpowiedniego obuwia stacjonarnie czy online, nie jest wcale takie trudne. Jak tego dokonać?

W sprawdzeniu naszego rozmiaru przy zakupie online, pomoże nam kartka i długopis. Warto poprosić o pomoc drugą osobę, ale nie jest to wymagane. Kładziemy kartkę na podłodze, a następnie stawiamy stopę, tak aby cała jej powierzchnia znajdowała się na papierze. Samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby odrysowujemy kontur stopy. Następnie za pomocą linijki prowadzimy linie przez środek narysowanej stopy (od najdłuższego palca do najbardziej wysuniętego punktu na pięcie). Po zmierzeniu linii miarką krawiecką lub linijką, wystarczy odnaleźć tabelę rozmiarów na stronie internetowej, na której chcemy kupić obuwie. Nasza podana wartość w centymetrach powinna odpowiadać poszczególnemu rozmiarowi.

Podczas wyboru butów w sklepie stacjonarnym ponownie możemy posłużyć się długością naszej stopy, ponieważ wielu producentów podaje również wartość w centymetrach. Natomiast niezależnie od tego czy kupujemy buty w sklepie, czy sprawdzamy ich rozmiar po odebraniu paczki od kuriera, warto zastosować poniższe elementy. Po założeniu butów, należy przesunąć stopę, w taki sposób, aby palce nie miały żadnego ucisku, ani zbędnej przestrzeni. Przy pięcie buty powinny przylegać, a palce powinny być swobodnie ułożone. Ucisk na stopie świadczy o zbyt małym obuwiu, a nadmierna przestrzeń o zbyt dużym.

Jak dobrać półbuty męskie do garnituru?

W przypadku klasycznego garnituru, w którym możemy się wybrać między innymi na komunie, chrzciny czy wesele kuzyna, możemy postawić na oksfordki, czyli skórzane półbuty z przeszyciami od Modini. Ten wybór podkreśli nasz klasyczny oraz elegancki wygląd. Zakładając garnitur na co dzień, gdy nie jesteśmy zobligowani do stosowania dress code’u, możemy zdecydować się na między innymi oksfordki, ale także mokasyny. W przypadku czarnych garniturów, warto postawić na obuwie w tym samym kolorze. Natomiast to granatowego garnituru, pasować będą czarne, brązowe lub ciemnogranatowe półbuty.