Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

22 sierpnia, 2022 0 przez Redaktorka Katarzyna

W ciągu ostatnich lat kryptowaluty stały się popularnym sposobem na inwestowanie. Mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Co warto o nich wiedzieć? Przede wszystkim, że kryptowaluty to pieniądze cyfrowe. Nie posiadają fizycznej formy. Przez to u jednych wzbudzają fascynacje, a u drugich obawy. Czym dokładnie są kryptowaluty i czy są bezpieczne? Zobacz, czy warto w nie inwestować. 

Czym są kryptowaluty? 

Kryptowaluty to pieniądze cyfrowe. Jak już wiesz, nie mają postaci fizycznej, czyli nie możemy ich dotknąć. Możemy jednak nimi płacić w przestrzeni wirtualnej, a ich wartość jest jak najbardziej realna. Każda kryptowaluta ma określoną wartość, możemy ją więc używać jak wirtualne pieniądze i nabywać z jej pomocą określone dobra, czy usługi. Co ważne, waluty wirtualne możemy wymienić na ‘normalne’ pieniądze. Takim sposobem możemy je przełożyć na postać fizyczną. Warto jednak wiedzieć, że kryptowaluty najczęściej wykorzystuje się do inwestycji. Wirtualne pieniądze możemy nabyć, lub też sprzedać na giełdzie kryptowalut. 

Jak działają kryptowaluty? 

Choć obecnie istnieje wiele kryptowalut (wśród nich możemy wymienić np. Bitcoiny, czy Ether), to większość z nich działa na podobnych zasadach i korzysta z tej samej technologii – blockchain. Ich podstawą jest zdecentralizowany system, który opiera się na technologii łańcucha bloków.  Blockchain stanowi publiczny rejestr transakcji w ramach sieci danej kryptowaluty. Transakcje zawierane w sieci są weryfikowane i szyfrowane przy pomocy kryptografii (czyli skomplikowanych obliczeń matematycznych). Są one na bieżąco przeprowadzane przez użytkowników sieci, a dokładniej przez ich komputery o dużej mocy obliczeniowej. W efekcie uzyskują wynagrodzenie w postaci kryptowaluty. 

Czy kryptowaluty są bezpieczne? 

Technologia blockchain uniemożliwia fałszowanie samych kryptowalut oraz operacji, w których uczestniczą. W efekcie jest to bezpieczny sposób na pozyskiwanie funduszy. Warto jednak wiedzieć, że ‘kopanie’ kryptowalut to skomplikowany proces. Dużo łatwiej jest zakupić już istniejące wirtualne monety. Tym sposobem możemy w nie inwestować i na przykład sprzedawać, gdy kurs wzrośnie. Co ważne, transakcje w kryptowalutę nie wymagają pośredników, gdyż każdorazowo odbywają się bezpośrednio pomiędzy stroną wysyłająca i odbierającą środki. Przy tym tylko strony transakcji znają jej wszelkie szczegóły, choć podstawowe dane o operacji są dostępne publicznie w rejestrze księgowym.