Jak poprawnie wypełnić i złożyć PIT-37? Krótka instrukcja.

Jak poprawnie wypełnić i złożyć PIT-37? Krótka instrukcja.

12 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Od 1.02.2021 swój PIT można znaleźć w e- urzędzie skarbowym. Wyjątkiem są przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolniczej. Najpopularniejszą deklaracją, składaną przez większość podatników jest PIT- 37. Jest ona składana w typowych przypadkach rozliczania jedynych źródeł przychodów rocznych przez pracowników, zleceniobiorców, emerytów czy rencistów.

Jak najprościej złożyć PIT w 2022 roku?

Deklarację podatkową można złożyć na dzienniku podawczym w odpowiednim urzędzie, lub nadać pocztą.

Najprostszym sposobem złożenia deklaracji PIT jest jednak złożenie jej przez internet. Aby tego dokonać trzeba wykonać kilka prostych kroków:

W wyszukiwarce wpisać hasło: podatki.gov.pl, a następnie wybrać zakładkę e-urząd skarbowy. Następnie należy się zalogować. Można to zrobić poprzez profil zaufany, bankowość elektroniczną lub e- dowód.

Innym sposobem logowania jest podanie swoich danych takich jak: PESEL, NIP lub data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za rok 2020, kwota przychodu z jednej z informacji dla pracodawców (np. PIT 11) za 2021 rok) następnie trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2020 rok.

Można także zalogować się do systemu poprzez aplikację mObywatel.

W następnym kroku należy wybrać swój e-PIT.

Wypełnianie e-PIT

Po wybraniu swojego formularza można wykonać następujące czynności:

  • zaakceptować przygotowane zeznanie w całości;
  • w przypadku rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci zmienić sposób rozliczania na właściwy;
  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, która ma uzyskać 1% podatku;
  • zmienić lub dodać dane ulgi na dzieci;
  • wprowadzić inne dane takie jak np.: odliczenie darowizny przekazanej na walkę z COVID-19, ulga termomodernizacyjna, ulgi związane z z darowiznami na cele krwiodastwa itp.
  • można odrzucić przygotowane rozliczenie, a następnie samodzielnie wypełnić e-PIT lub rozliczyć się w innej formie. W tym wypadku zeznanie z usługi e-PIT nie będzie brane pod uwagę;
  • można także nic nie robić. W tym przypadku, w dniu 30.04 zeznanie przygotowane przez urząd zostanie uznane za złożone, chyba, ze rozliczenie było dokonane w innej formie lub wcześniej.

W celu zakończenia formalności należy zaakceptować i wysłać zeznanie nie zapominając o pobraniu UPO- urzędowego potwierdzenia odbioru.

Termin składania deklaracji podatkowych w 2022 roku

Zazwyczaj deklarację PIT-37 można składać w dniach 15.02- 30.04. 2022. W tym roku ostatni dzień kwietnia wypada w sobotę, z tego powodu termin składania zeznań został przedłużony do 2.05.2022.

niezależnie od terminu nie warto zostawiać rozliczenia na ostatnią chwilę. W przypadku gdy nie uda się tego zrobić na czas trzeba liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Im szybciej złożymy deklarację tym szybciej otrzymamy ewentualny zwrot podatku.